Reklam
Reklam

Antalya 4.0 Proje toplantısı yapıldı

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından 'Antalya Geleceğini Arıyor' mottosuyla hayata geçirilen 'Antalya 4.0 Projesi' toplantısı yapıldı

Antalya 4.0 Proje toplantısı yapıldı

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından 'Antalya Geleceğini Arıyor' mottosuyla hayata geçirilen 'Antalya 4.0 Projesi' toplantısı yapıldı

Antalya 4.0 Proje toplantısı yapıldı
06 Aralık 2018 - 13:01

Muratpaşa ilçesindeki Akra Otel'de düzenlenen 'Antalya 4.0 Projesi' kapanış toplantısına Vali Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Mustafa Ünal, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, ATSO Başkanı Davut Çetin, Meclis Başkanı Süleyman Özer, ATSO yönetim kurulu ve meclis üyeleri, öğretim görevlileri ve sivil toplum kuruluşları başkanları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan ATSO Başkanı Davut Çetin, ATSO'nun 136 yıllık tarihi boyunca Antalya'nın ekonomik ve sosyal gelişmesine katkı yapacak konuları gündeme getirdiğini ve bu yönde çalışmalar yaptığını belirtti. Dünyanın yapay zekayı, nesnelerin internetini, karanlık fabrikaları hayatına sokarken Antalya'nın, Türkiye'nin bu değişim sürecinden uzak kalmasının, işlenmeyen verilerle ve güncellenmeyen hedeflerle yürümesinin düşünülemez olduğunu belirten Çetin, "Antalya 4.0 projesi işte bu değişime uyum sürecini, bu süreçte hangi adımların atılması gerektiğini ortaya koymayı hedeflemektedir" dedi.

VİZYON BELGESİ

'Antalya 4.0 Projesi'nin ortaya çıkış süreci ile ilgili bilgi veren Davut Çetin, “Bu proje fikrinin ortaya çıkışı meslek komiteleri toplantımıza dayanır. O günlerdeki konumuz endüstri 4.0'dı. Toplantının bir çıktısı olarak 2017 yılı çalışma temamızı 'İnovasyon Yılı' olarak belirledik ve 'dijital ekonomi' - 'endüstri 4.0' odaklı çalışmalara giriştik. Çalışmalarımız bizim yalnızca sanayide değil, turizmde, tarımda, ticarette hatta kentlilikte de '4.0'ı yakalamamız gerektiği gerçeğine götürdü. Antalya 4.0 raporunu tüm kurum ve kuruluşlarıyla ve hatta tüm hemşehrilerimizle paylaşacağız. Bu çalışmanın hem kurumlarımız hem de Antalya'yı yönetmeye talip olanlar için bir vizyon belgesi olmasını ümit ediyorum" dedi.

HEDEFLERİ OLAN BİR ÜLKEYİZ

Vali Münir Karaloğlu ise Türkiye'nin 2023-2053-2071 hedefleri olan bir ülke olduğunu söyledi. var. Ülkemizi hedeflerine taşıyacak önemli illerimiz var. O illerden bir tanesi de Antalya'mızdır. Artık dünyada ülkelerden çok kentleri yarıştıran ve ülkeleri, kentlerin geleceğe taşıdığı bir dönemdeyiz. Yapacağımız çok şey var. Antalya 4.0 çalışmaların da Türkiye'nin hedeflerine ulaşması noktasında Antalya olarak vereceğimiz katkılar çok önemlidir” dedi. Antalya'nın sadece turizm ve tarım kenti gibi algılanmasının gerçeği yansıtmadığını vurgulaya Vali Münir Karaloğlu, "Antalya'ya artık turizmin, ticaretin, tarımın yanına mutlaka 4. T olan teknolojiyi koymak zorundayız. Antalya'nın ekosistemi teknolojiyi geliştirmeye çok uygun" dedi.

TÜREL: AKILLI KENT HEDEFİNE ULAŞIYORUZ

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de 9 ay önce başlayan projenin bitiminde yol haritasının ve ana hatlarının belirlendiğini söyledi. Sanayi inkılabının toplumların yaşayışından, ülke politikalarına kadar geniş çaplı bir etki yarattığını belirten Başkan Türel, “Ancak, günümüzde gelişen dijital teknoloji; iş yaşamı, eğitim - sağlık sistemleri ve ekonomik hayat başta olmak üzere her alanda yaşamımızı değiştirmekte bize yeni bir kapı aralamaktadır. Dijital dünyanın hayatın her alanına girmesi sanayi inkilabının etkilerinden daha az değildir. Bugün artık ağır sanayi konusunda yapılan çalışmalar kadar dijital dünyanın ana damarı olan minicik çipler de daha çok önem kazanmakta onların işlevselliği hayatın her alanını kolaylaştırmaktadır" dedi.