Reklam
Reklam

1.8 milyar lira harcanan EXPO çürüyor!

Bin bir umutlarla 1.8 milyar lira harcama yapılarak açılan EXPO 2016 Antalya Fuar Alanıçürümeye terk edildi. Fuar alanına 10 TL vererek giren vatandaşlar, bahçelerdeki ağaçların, çiçeklerin kuruduğunu, ahşap yolların çöktüğünü, bankların yıprandığını, çöp tenekelerinin paslandığını ve alanın bakımsızlığını gördüklerinde “Vicdanımız sızlıyor” dedi.

1.8 milyar lira harcanan EXPO çürüyor!

Bin bir umutlarla 1.8 milyar lira harcama yapılarak açılan EXPO 2016 Antalya Fuar Alanıçürümeye terk edildi. Fuar alanına 10 TL vererek giren vatandaşlar, bahçelerdeki ağaçların, çiçeklerin kuruduğunu, ahşap yolların çöktüğünü, bankların yıprandığını, çöp tenekelerinin paslandığını ve alanın bakımsızlığını gördüklerinde “Vicdanımız sızlıyor” dedi.

1.8 milyar lira harcanan EXPO çürüyor!
29 Mart 2018 - 22:02

Dünyanın en önemli organizasyonlarından olan ve 1.8 milyar lira harcanan “Çocuk ve Çiçek” temalı EXPO 2016 Antalya Fuar Alanı 16 ay içinde çürümeye terk edildi. EXPO 2016 Fuarı’nın Antalya’da yapılmasına karar verilmesi üzerine dönemin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, dönemin Valisi Ahmet Altıparmak, dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Türkiye Çiçek İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu ve diğer yetkililer 23 Kasım 2011 tarihinde Paris’e giderek EXPO bayrağını teslim almışlardı.

FUAR 6 AY SÜRMÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde 23 Nisan 2016 tarihinde açılışı yapılan EXPO 2016 Antalya, 31 Ekim 2016 tarihinde kapanmıştı. EXPO 2016 Antalya Ajansı’nın kapanmasının ardından 1100 dekar yüzölçümü bulunan fuar alanın bundan sonraki sürecinde nasıl değerlendirileceği tartışılırken, özelleştirme kapsamına alınmıştı. Dönemin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, fuar alanının özelleştirilene kadar Antalya ve Türk turizmine hizmet vermesi için EXPO döneminde olduğu gibi aktiviteyi, cazibeyi, aynı yoğunluğun yaşanacağını açıklamıştı. 6 ay süren ve yaklaşık 5 bin kişinin hizmet verdiği EXPO süresi içinde fuar alanında 55 ülkenin bahçeleri de yer almıştı.

BİTKİ ÖRTÜLERİ KURUDU

EXPO 2016 Antalya Fuar Alanı 10 TL karşılığında ziyaretçilere açık olmasına karşılık, kurumsal bahçeler, il ve ilçe bahçeleri, üniversite bahçeleri ve yarışma bahçelerinden oluşan kurumsal bahçeler başta olmak üzere, ülke bahçeleri, tema bahçeleri ile tarım ve biyoçeşitlilik müzesinde bulunan bitki örtüleri ve endemik bitkiler bakımsızlıktan çürümeye başladı. Üst kullanımı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda olan fuar alanında dış mekandaki tüm bahçelerin ve yeşil alanlar ise yabani otlarla kaplandı. Özellikle Kanadalı bir firmaya yaptırılan bitki heykellerinin son hali görenleri şaşkına çevirdi. Tüm bitki heykelleri kurumaya başladı. Ülke bahçelerinin ahşaptan yapılan yapıları dahil, oturma grupları da bakımsızlıktan harabeye döndü. Ülke bahçeleri de bakımsızlıktan terk edilmiş duruma düşerken, fuar süresindeki hallerinden eser kalmadı.

TEKNOLOJİ ÇALIŞMIYOR

EXPO 2016 Antalya Fuar Alanı’nda teknolojilerde bakımsızlıktan nasibini aldı. İleri teknolojiyle yapılan su oyunları çalışamaz hale gelirken, gölet bölgesinde ki bakımsızlıklardan dolayı kuruma ve kokmaya başlamış vaziyette. Fuar alanına yapılan ileri teknoloji uygulamalarının ve mekanik işlerin garanti süreleri bittiği için cihazların teknik bakımları yapılamıyor. Fıskiyeler, jeneratörler ve bazı asansörler çalışmıyor. EXPO kulesi yapıldığı zaman statik hata yüzünden 21 kişilik asansörler 12 kişilik olabilmişti. 101 metre yüksekliğinde olan ve içinde 2 katı restoran olarak kullanılan kulede bulunan asansörün bir tanesi çalışıyor ve atıl durumda duruyor. Özellikle EXPO Fuar Alanı’nda bulunan teknolojiler ile ilgili uzmanlar, garantisi bitmiş olan teknolojilerin ve su oyunları, gölet gibi alanın ana unsurlarında yapılacak olan hatalardan dolayı telafi edilemez hale geleceğinin altını çizdi.

VİCDANIMIZ SIZLIYOR!

10 TL giriş ücreti ödeyerek fuar alanını gezen vatandaşlar, gördükleri karşısında şaşkına dönüyor. Yetkililere seslenen vatandaşlar, “Bu alan için 1.8 milyar lira harcandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son Antalya’ya geldiğinde ‘EXPO ile ilgili umduğumuzu bulamadık’ demişti. Bizler de bu alanı görünce harcanan para, hedeflerin tutmaması ve bugün fuar alanının terk edilmiş hali vicdanlarımızı sızlatıyor. Bir an önce bu alanın acilen değerlendirilmesi gerekiyor” dedi.

PASLANAN ÇÖP KUTULARI

EXPO Antalya Fuar alanı daha 16 ay olmasına rağmen alandaki alandaki çöp kutuları paslanmış halde görünüyor.