Bugun...
Reklam
Reklam
MOZART


MÜGE BAYOL
muge@antalyahurses.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 12-05-2018 09:59

Klasik Batı Müziği’nin en üretken, en etkili bestecilerinden biridir. Eserleri, senfonileri, konçertoları, oda orkestralarını, piyanoyu, operayı ve korolu müzikleri etkilemiştir. 35 yıllık ömrüne 626 eser sığdırmıştır. Günümüzde müzik tarihinin en büyük dehalarından biri olarak kabul görmektedir.

Babası Leopold Mozart, Arşövek Prens’in saray bestecisi ve 2. orkestra yöneticisiydi.

5 yaşındaki Mozart, müzikseverleri şaşkınlığa düşürecek, kendisi için gurur kaynağı olacak klavsen için iki kısa parçayı besteleyerek müzik tarihindeki yerini alacaktır. 1 Ekim 1762 tarihinde halk önüne çıkarak ilk konserini Linz şehrinde gerçekleştirmiştir. 27 Kasım 1769 tarihinde başpiskoposluk Saray Orkestrası baş kemancılığına getirilmesi, 12 yaşındaki bir çocuk için oldukça onur verici bir olay olmuştur. Henüz o yaşında bestelediği yapıt sayısı elliyi aşmıştır. 9 Ekim 1770 tarihinde zorlu bir sınavdan sonra Bologna’daki Accademia Filarmonica’ya kabul edilmiştir. Bu kurumdan alınan diploma 14 yaşında ve bestecilik kariyerinin başında olan genç bir delikanlı için çok önemlidir.

Mozart’ın ilk biyografisi Mozart’ın eşi Constanze’nin ikinci kocası Nissen tarafından yazıldı. Bu mektupların büyük bölümü Constanze tarafından ikinci kocasına verilir. Mektupların Constanze ile ilgili kısımlarında hep bir sansür var, bunları onun yaptığı söylenir.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
YUKARI