Bugun...
Reklam
Reklam
YENİ YAPILANDIRMADA BAĞ-KUR VE EMEKLİLERİN DURUMU


Mikail ATAÇ
mikail@antalyahurses.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 26-05-2018 10:03

Emeklilerimize Ramazan ve Kurban Bayramlarında 1000'er TL bayram ikramiyesi verilecek. 12,3 milyon emekli ilk ikramiye ödemesini Ramazan Bayramı öncesinde alabilecek.

Yeni yapılandırma çeşitli fırsatlar getiriyor. 2018 Mart ayı ve öncesi dönemlere ait idari para cezası ve sigorta prim borçları, iş kazası veya meslek hastalığı sonucunda doğan rücu alacakları, yersiz bağlanan gelir ve aylıklardan doğan alacaklar, 4-b sigortalılarının daha önce dondurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğacak prim borçlarını da kapsıyor.

 4-b sigortalılarına yönelik, 31 Mayıs 2018 öncesine ait prim borçları ve bu primlere ilişkin hizmet sürelerini talep etmeleri halinde dondurulacak ve bu borçların takibi yapılmayacak. Dondurulan bu hizmet süreleri istendiği takdirde gerek sigortalılar gerekse hak sahipleri tarafından canlandırılabilecek. Böylece, dondurulan hizmet süreleri ile 4-b sigortalıları borçsuz hale gelecek ve bundan sonraki aylarda primlerini 5 puanlık teşvik ile indirimli ödeyecek, aynı zamanda sağlık yardımlarından da yararlanabilecek.

 4-b Bağ-Kur, Tarım Sigortası ve Ticari Taksi-Dolmuş Şoförlerinin Sigortalılığı gibi bu madde kapsamındaki sigortalılar, borçlarını yapılandırmaları, yapılandırılan borç haricinde altmış günden fazla prim ve prime ilişkin borçlarının bulunmaması ve yapılandırılan borçların ilk taksitini ödemeleri ve ödeme yükümlülüklerini de yerine getiriyor olmaları kaydıyla sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlayabilecekler.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
YUKARI