Bugun...
Reklam
Reklam
VERGİDEN DÜŞEBİLİRSİNİZ!


Mikail ATAÇ
mikail@antalyahurses.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 09-09-2017 10:22

Okullar açılıyor. Velilere, eğitim alanında yatırım yapanlara, eğitimle ilgili bağış yapan veya öğrencilere burs verenlere eğitim harcamalarını vergi matrahından indirme imkânı var.

Gelir türü ne olduğu fark etmek sizin, yıllık gelir vergisi beyannamesi veren gerçek kişilerin, yaptıkları eğitim harcamalarını, belli sınırlar çerçevesinde gelir vergisi matrahından indirmeleri mümkün.

Eğitim harcamalarının vergi matrahından indirilmesi;

- Bu imkân sadece gelir beyanında bulunanlar için mümkün. Gelirini beyan etmek zorunda olmayanların çoğu için bu olanak yok. Örneğin ücretliler için.

- Beyan edilen gelirden indirilebilecek eğitim harcamalarının, mükellefin kendisine, eşine veya küçük çocuklarına ait olması gerekiyor.

-Türkiye’de gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunan gerçek veya tüzel kişilerden fatura alınması gerekiyor. Yurt dışında yapılan harcamaların veya mükellefiyeti bulunmayan vakıf üniversiteleri gibi kurumlara yapılan ödemelerin matrahtan indirimi mümkün değil.

- Her türlü eğitim harcaması, beyan edilen gelirden indirilebilir. Bu kapsamda; okul ve kreş ücretleri, kitap ve kırtasiye harcamaları, yurt ücretleri, okul servis ücretleri sayılabilir.

- Okul aile birliğine veya okul koruma için yapılan bağışlar matrahtan indirilemez.

-Öğrencilere verilen burslar gerçek kişilere yapılan bağış niteliğinde ve gelir veya kurumlar vergisi matrahından düşülmesi olanağı yok.

******

Gelir İdaresi, aşağıdaki koşulların sağlanması halinde ödenen bursların gider yazılabileceğini kabul ediyor;

-Burslar, gelecekte yapılacak hizmetler karşılığında bugünden yapılan ödeme olması nedeniyle ücret niteliğinde olabilir ve ücret ödemesi olarak gider yazılabilir.

- Burs verilen kişinin okulu bitirdikten sonra işletmede çalışacağını dair bir sözleşme düzenlenmesi.

- Burs verilecek kişilerin herkese açık bir sınav sonucuna göre belirlenmiş olması

- Verilen burs tutarının makul olması.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
YUKARI