Bugun...
Reklam
Reklam
PARANIZI ALMAYI UNUTMAYIN


Mikail ATAÇ
mikail@antalyahurses.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 07-10-2017 10:27

Vatandaş SGK'dan parasını almayı unutuyor.SGK’dan haklarınızı almak için acele edin. Ancak bu hakları almak için geç değil 5 yıllık süre içinde zamanaşımına girmeden talepte bulunmak mümkün.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından farklı isimlerle hak sahiplerine ödemeler yapılıyor. Milyonlarca TL tutan bu ödemelerden çoğu kişi haberdar değil. Para zamanında tahsil edilmeyince hak yanıyor. Bu hakların bazıları iş görmezlik ödeneği, yolluk, cenaze yardımı, çeyiz ödemesi, doğum ve süt parası. Yapılan ödemeler arasında en fazla payı ise iş görmezlik raporları ile cenaze yardımları alıyor

DOĞUM İZNİ PARASI

Doğum öncesi ve sonrası toplam 122 gün izin kullanılabiliyor. Doğum izni kullanan anneler, çalışmadıkları sürenin parasını alabiliyor. Buna doğum izni veya rapor parası deniyor. Asgari ücretli bir anneye ödenen en düşü tutar 4.425 TL. Ödemeleri PTT aracılığıyla gerçekleşiyor. Bu paranın yatıp yatmadığını e-devletten kontrol edebilirsiniz.

SÜT PARASI

SGK süt parası olarak bilinen emzirme ödeneği de veriyor. 133 TL olan bu ödenek için anne veya eşinin SGK’ya en az 120 gün prim ödemesi gerekiyor. SGK  müdürlüğüne 5 yıl içinde başvuru yapılabiliyor.

RAPOR PARASI

Çalışırken hastalanan, meslek hastalığına yakalanan, iş kazası geçiren sigortalıya hastane rapor yazar. Rapor alınan sürelerde işyerinden maaş alamaz, ödemeyi SGK yapar. Buna iş göremezlik ödeneği denir. Ödeme son 3 aylık kazanca göre yapılır. En düşük günlük ödeme ayakta tedavide 39.50 TL, yatarak tedavilerde 29.62 TL. Bu parayı Bağkur’lu da alır. Ödeme  e-devlet şifresiyle kontrol edilebilir ve PTT'ye yatar.

YOLLUK ÖDEMESİ

Yol ve gündelik ödemesi sigortalının kendisine ve bakmakla yükümlü bulunduğu hak sahipleri olan anne, baba, eş ve çocuklarına PTT ile ödeme yapılıyor. Bunun için kişinin tıbbi ve zorunlu nedenlerle yerleşim yeri dışında başka bir hastaneye sevki gerekiyor. Başvuru SGK il müdürlüklerine yapılıyor.

CENAZE YARDIMI

Ölen kişi adına 1 yıl sigorta primi yaptırılması yeterli. Ölümün gerçekleştiği tarihte kişinin sigortalı olası gerekmiyor. 531 TL olan bu ödeneği almak için 5 yıllık zamanaşımı var. Ödemeyi yasal varisler öncelik eş ve çocukları, yoksa ödemeyi anne-baba ya da kardeş alır. SGK müdürlüğüne dilekçeyle başvurmak yeterli.

ÇEYİZ İÇİN 24 MAAŞ

Yetim kalan kız çocukları için maaş bağlanırken, evlenmeleri durumunda çeyiz parası ödeniyor. Bu ödenek SGK’lı anne veya babasının vefatı nedeniyle yetim maaşı alan kız çocuklarına veriliyor. Kız çocukları evlendiklerinde yetim maaşları kesilir. Kesilen maaşın 2 yıllık tutarı, kız çocuğuna evlendiğinde toplu olarak peşin ödeniyor.

TOPLU PARA

Bazı sigortalılar emeklilik için gerekli primi tamamlayamaması durumunda bu kişiler o ana kadar ödedikleri primleri Kurumdan toplu olarak geri isteyebiliyor. Bunun için SGK' ya dilekçeyle başvurmak gerekiyor.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
YUKARI