Reklam
Bugun...
Reklam
Reklam
PAYLAŞILAMAYAN “ÇÜK” RANTI!


Ali Buldu
alibuldu@antalyahurses.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 21-08-2017 10:41

Müslümanlığın gerekliliklerinden biridir sünnet olmak. Anlamadığım şekilde erkekliğe ilk adım ritüeli olarak algılanır, öyle de baskı kurulur toplum inancına… Çocuğun inisiyatifine bırakılmaz, kestirilip atılır.

 

Gelenektir, yaz aylarının sonuna doğru yapılır sünnet törenleri. Durumu iyi olanlar salonlarda, otellerde, özel kişilerin katıldığı düğünlerle yapar.  Kimileri de belediye veya farklı sosyal kuruluşların etkinlikleriyle…

 

Sünnet dersi verip, tarihini anlatacak değilim ama konumuz bu olunca kısaca giriş yapmak istedim. Bacak arasından çıkalım ve konunun rantsal boyutuna gelelim. Belediyelerin ‘sosyal etkinlik’ çerçevesi altında yapılan sünnet şölenleri son dönemlerin en iyi siyasi araçlarından biri. Hem imkanı olmayan ailelerin çocukları ücretsiz şekilde davullu zurnalı, eğlenceli sünnet olabiliyor, hem de belediye başkanı halkın içinde siyasetini yapabiliyor. Çocuklar içindeki her fotoğraf evlerin başköşesine asılınca her biri oy haline geliyor.

 

Belediyeler bu işi ihaleyle veya karşılıklı görüşerek özel hastanelere yaptırıyordu. Özel hastanelerin belediyeler adına gerçekleştirdiği sünnet operasyonları hala var. Ancak bunun yanında kendi kadrosundaki veya davet ettikleri doktorlar aracılığı ile bu işi belediye kasasından para çıkarmadan yapan akıllı belediyeler de var. İsim vermeyeceğim, Antalya çok büyük değil, etrafına bakan bu belediyeleri görür.

 

Belediyelerin bu çalışmasını gören ve rantı elinden giden bazı özel hastaneler son dönemlerde ilginç bir dedikodu yaymaya başladı. Belediyede sünnet olup pansuman için özel hastaneye giden çocukların ailelerine “Bu çocukların cinsel hayatı biter, neden belediyede sünnet yaptırıyorsunuz? Çocuğunuzu ameliyat etmemiz gerekli, aksi halde geleceği tehlikeli…” diyerek korkutuyorlarmış. Sünnet parası olmadığı için belediyeye çocuklarını götüren aileler bu yorum karşısında şok olup sağdan soldan buldukları borç paralarla ameliyata razı oluyorlarmış. Ameliyat denilen ise çocuğun sünnet yerinin lokal anestezi ile pansuman yapmak.

 

Bu iddialar garip, çok garip ve çok yazık. Medikal sektörünün ‘Star’ı halindeki hastanelerdeki uyanık doktorların bu dedikodusu karşısında Sağlık Bakanlığı’na şikayette bulunan gönüllü sünnetçi doktorlar çileden çıkmış durumda. Hem para almadan yaptıkları sünneti eleştirip, hem de ayrıca ameliyat adı altında para kazanan meslektaşlarına ateş püsküren bu doktorlar acil şekilde gereğinin yapılmasını istiyor. Yaptıkları binlerce hiçbir sünnetten bugüne kadar şikayet almadıklarını söyleyen uzman doktorlar, aileleri kışkırtan ve operasyonları için “cinsel hayatı bitti” diyen meslektaşları için en ağır cezanın verilmesini istiyor…

 

Sanırım konuyu rahatlıkla anladınız. Belediyelerin kendi imkanlarıyla yaptıkları sünnetten rahatsız olan özel hastane doktorlarının kurumları ve kenti rantları adına yaptıkları bu davranış mesleki ayıbın ötesinde iğrenç. Özel hastane deyince elbette hepsini kast etmiyorum ama maddi imkanları iyi olmayan aileleri bu yönde kışkırtmaya da kimsenin hakkı olduğuna inanmıyorum.

 

Sağlık Bakanlığı’nın bu konuya acilen el atacağını ve piyasadaki “çük” rantına son vereceğine yürekten inanıyorum. Aksini düşünmek bile istemiyorum…

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ