Bugun...
Reklam
Reklam
TURİST VAR AMA ESNAF MEMNUN DEĞİL


Abdullah YALÇIN
abdullah@abmedya.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 12-10-2017 09:28

Her ne kadar yerel gazetecilik yapmış olsak da zaman zaman yerelin dışına da taşabiliyoruz ve bir ilki de yaşayabiliyoruz.

8’nci Türkiye Enerji Zirvesi bu kez Antalya’da Belek Regnum Carya Golf ve Spa Resort Otel’de yapıldı.

Zirve’de enerji piyasalarında yaşanan dönüşüm sürecinin Türkiye ve global enerji piyasalarına etkileri, Türkiye enerji piyasalarının bu süreçteki beklenti ve gereksinimleri, enerji sektöründe her geçen gün giderek artan dijitalleşmenin sektörde yarattığı değişimler, yenilenebilir enerji dönüşüm vs konular tartışıldı.

Bende bu zirve için Belek’e gittim. Amacım zirve için Antalya’da bulunan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Ekonomi ve Enerji Bakanı Sayın Sunat Atun ile özel bir röportaj yapmaktı ve röportajımı gerçekleştirdim.

*****

Tabi, Kemerağzı, Kundu ve Belek bölgelerine gidince de turizm adına gözlemlerimi de yaptım.

Özellikle Ekim ayı olmasına karşılık, G 20’nin yapıldığı Regnum Carya Golf ve Spa Resort Otel’de turist yoğunluğuna şahit oldum.

Bilindiği üzere Antalyaspor Başkanı Ali Şafak Öztürk’in sahibi olduğu bu otelin dışında diğer 5 yıldızlı otellere hava limanından otellere turist transferi yapan tur otobüsleri de fazlaydı.

Her ne kadar otellerde hala turist yoğunluğu varsa da 5 yıldızlı otellerin yoğun olduğu Kundu ve Kemerağzı mahallelerinde tabiri caiz ise esnaf sinek avlıyordu.

Her esnaf dükkanın önüne sandalyeyi atmış turist gelecek diye oturuyor.

Bir iki esnafla yaptığım konuşmada, geçmişte turistlerin akşamları dışarı çıkıp alışveriş yaptıklarını ama geçen sene gibi bu sene de turistin otelden çıkmadığını söylediler.

Tabi bunun sebebi olarak otellerin uyguladığı her şey dahil sistemin etsinin fazla olması.

Dolayısı ile otellerde turist var ama esnaf memnun değil.

*****

KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sayın Sunat Atun ile sadece enerji ve ekonomi konusunu konuşmadım. Özellikle KKTC ile Antalya arasında ki hizmet sektörü konularını da konuştuk.

Bilindiği üzere Antalya’da KKTC’nin tanıtım ofisi var. Yaklaşık bir ay önce Antalya’ya KKTC Başkonsolosluğu için ataması yapıldı.

Sayın Bakan Atun, özellikle Türk turizminin lokomotifi olan Antalya’da KKTC’nin Başkonsolosluğuna büyük önem verdiklerini anlattı ve tur operatörlerinin yurt dışından Antalya’ya gelecek olan turistler için paket programlarına günübirlik olarak feribotla KKTC’yi ziyaretin önemine değindi.

Tabi bu konu tamamen tur operatörlerini ilgilendiriyor ama böyle bir proje hayata geçerse en azından yavru vatanımız Kıbrıs’ın da ekonomisine ciddi katkı olmuş olur. Aynı şekilde KKTC’den de Antalya’ya benzer tur olursa bu da Antalya turizmine katkı yapar ve esnafımızda turizm pastasından faydalanabilir.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
YUKARI