Bugun...
Reklam
Reklam
BALBEY SÜRECİ VE SON DURUM


Abdullah YALÇIN
abdullah@abmedya.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 13-03-2018 10:20

Aylardır Antalya’nın eski eski yerleşim yeri olan Balbey Mahallesi ile yatıyoruz, Balbey Mahallesi ile kalkıyoruz.

Birileri bir şeyler söylüyor. Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel bu söylenenleri yalanlıyor ve ardı ardına da toplantılar yaparak açıklamalar yapıyor.

Ne hikmetse, Büyükşehir Belediyesi mahalle sakinleri ile yaptığı toplantının duyurusunu biz haberciler için yapmıyor, onun yerine Başkan Türel’in açıklamalarının belediye basın aracılığı yazılı ve görsel medyaya göndermeyi uygun görülüyor.

O toplantılarda mahalle halkı ne söylüyor bunu kamu oyu bilmiyor. Sadece kulaktan dolma bilgiler ortalıklarda dolaşıyor.

Dün yerel gazetelerin neredeyse tamamında Balbey Mahallesi ile ilgili son yapılan toplantı da Başkan Türel’in açıklamaları yer alıyor.

Bilindiği üzere; 15.8 hektar yüzölçümlü Balbey Mahallesi sınırları içerisinde yer alan “Kentsel Sit Alanı Çevresi”, 23 Mart 2015 tarihinde Bakanlar Kurulu kararı ve bir ay sonra ise Resmi Gazetede yayınlanmasıyla birlikte “Yenileme Alanı” ilan edilmişti.

Peki, bu 3 yıl süre içinde neler yapıldı?

Yeraltı, yerüstü, mülkiyet durumu ve mevcut durum analizleri 2016 yılında başladı. Aynı yılın sonunda ise ön uzlaşı sürecinde ışık tutacak araştırmalar başladı.

Yine aynı yıl hak sahiplerinin projeye bakışını ve görüşlerini almak için 75 parselden 100’e yakın kişi ile görüşüldü.

Tabi bu yenileme projesinin diğer bir ayağı olan ve SİT alanı dışında kalan bölgelerde ada bazında yapılaşma için (ortada henüz bir imar planı ve proje olmamasına karşılık) yatırımcı ve müteahhitlerle görüşüldü.

Hak sahiplerinin tercihleri adına 200’e yakın hak sahibi ile Conjoint yöntemi ile (hizmetler için geliştirilen özelliklerin nasıl tepki gördüğünün anlaşılması) görüşüldü.

Ayrıca araştırmalar, piyasa beklentileri, ekonomik veriler, mahallede metrekare değerlerinin yenileme projesi ile ne yönde etkileneceği ortaya çıkartıldı.

Demek ki, 3 yıllık süre içinde Büyükşehir Belediyesi bazı çalışmalar yapmış ama ya süreç iyi kullanılmamış ya da “Yenileme Projesi” hak sahiplerine yeteri kadar anlatılamamış olacak ki, ön protokol imzalayanlar yüzde 60’larda kalmış ve yüzde 100 bir uzlaşma sağlanamamış.

Kaldı ki, Mart 2015 tarihinde “Yenileme Kararı” alınmasına karşılık da ANET A.Ş 1 Kasım 2017 tarihinde yani 32 ay sonra “Balbey Kentsel Yenileme Projesi Uzlaşı Ofisi” açmış.

Tabi birde hak sahiplerinde kimlerin ne kadar imar plan hakkı alabileceği de uzlaşma konusunda önemli bir yer tutuyor. Kimine yüzde 75, kimine yüzde 60, kimine yüzde 50, kimine yüzde 25 imar plan hakkı da veriliyor. Bu rakamlar tabi ki ruhsatlı, ruhsatsız, kaçak konumunda olan yapılar ile yapılaşma olmayan araziler ile değişkenlik gösteriyor.

Başkan Türel’in son açıklamalarına baktığımız zaman;

Balbey Mahallesi’nde yüzde 60 uzlaşı ile koruma amaçlı imar planları yapılacak ve bu planlarda doğal olarak onaylanmak üzere Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na gönderilecek.  Projelendirme de plan onayından sonra olacak.

Bu aşamada merak edilen soru şunlar:

Yapılacak olan koruma amaçlı imar planları 15.8 hektarı yani mahallenin bütününü mü kapsayacak?

Plan onama sınırı dışında kalacak parseller (ön protokol imzalamayan yüzde 40’ı ilgilendiren parseller) olacak mı?

Eğer imar planları bir bütün olarak yapılacak ise o zaman plana göre hazırlanacak projeler sadece ön protokolü imzalayanlarla sınırlı mı kalacak?

Ön protokol imzalayanların yüzde kaçı 47 tescilli yapı hak sahibi, yüzde kaçı betonarme yapı sahibi?

Elbette ki bu soruların cevapları önemli, ama benim anladığım kadarı ile Büyükşehir Belediyesi’nin inşaat aşamasında ilk yapacağı iş mahalleyi çevreleyen ana arterler üzerindeki parseller olacaktır. Zaten bu konuda İnönü Parkı karşısında bir ada pilot olarak belirlenmiş durumda.

Dolayısı ile yerel seçimlere bir yıl kalmışken, bu süre zarfında da Balbey Mahallesi’nin tamamına yönelik bir çalışmanın yapılmasını beklememek gerekiyor.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
YUKARI