Bugun...
Reklam
Reklam


Ücretsiz alınabilecek hizmete ödeme yapıldı
Kepez Belediyesi’nde 2016 yılı Sayıştay raporunda hatalı kayıt tutmadan devlet kurumlarından ücretsiz alınabilecek danışmanlık hizmetlerine bedel ödeyerek satın alınmasına kadar pek çok husus dikkat çekiyor.

facebook-paylas
Tarih: 04-12-2017 13:37
Ücretsiz alınabilecek hizmete ödeme yapıldı
+ -
Reklam

Belediyelerin bir yıllık mali tablolarının denetlendiği Sayıştay Denetim Raporu’na göre Kepez Belediyesi’nde dikkat çeken pek çok husus bulunuyor. Hürses Gazetesi’nin kamuoyunun bilgisine sunduğu raporlarda şu ifadeler yer alıyor;

ÜCRETSİZ YAPILABİLECEKKEN…

Raporda yer alan hususlardan en dikkat çekici olanı Kepez Belediyesi’nin kendi personeliyle yapması gereken işler için hizmet alımı yapması. Rapora göre belediyenin, kendine personeline yaptırması gereken danışmanlık hizmetini 3. kişilere yaptırarak para ödediği görülüyor.  Konuyla ilgili olarak raporda, “2017 yılı Performans Programı ve 2017 Yılı Bütçe Çalışmaları Danışmanlık Hizmet Alımı” tanımlı iş için aynı yükleniciden 79 bin 769 TL ve 59 bin 678 TL tutarında danışmanlık hizmeti aldığı belirtiliyor. Söz konusu hizmet alımıyla ilgili raporda şu ifadelere yer veriliyor; “Bu alım ile ilgili sözleşme de düzenlenmediğinden ve iş ayrıntılı olarak kontrol ve bütçe çalışmaları, mevzuatın takibi, mali karar ve işlemlerin hazırlanması, yüklenmeye girişilmesi iş ve işlemlerinin gerçekleştirilmesi, ihtiyaçların tespiti, ödenek ve ihale işlemlerinin yapılması kurum personelinin mevzuatla açıkça belirtilen görevleridir. (…) Kurum personeli tarafından yürütülebilecek ve yürütülmesi gereken bu durumun mevzuatta açıkça belirtildiği işler için hizmet alımı yapması mümkün değildir. Her iki alım da iki ayrı ödemeye bölünmüş ise de 53.261,00 TL’lik doğrudan temin sınırının üzerindedirler.” Raporda ayrıca bütçe ve performans programlarının hazırlanmasının personelin görevi olmasının dışında, yaşanacak herhangi bir tereddütte Maliye Bakanlığı, Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı ve İçişleri Bakanlığı’ndan ücretsiz olarak bilgi alınabileceği de belirtiliyor.

EKSİK KAYIT

Raporda ifade edilen bir diğer husus da bazı hesaplara eksik kayıt yapılması. Yönetmeliğe göre kurumun sattığı mal ve hizmetlerin karşılığı olarak Katma Değer Vergisi (KDV) tutarı da dahil olmak üzere yapılan tahsilatın toplam tutarı Bütçe Gelirleri ve Gelir Yansıtma hesaplarına kaydedilmesi gerekiyor. Ancak raporda yer alan, “Yapılan incelemede katma değer vergisine tabi mal ve hizmet gelirlerinin tahsilat işlemlerinde KDV tutarı dahil yerine KDV tutarı hariç yapılan tahsilat tutarının Bütçe Gelirleri ve Gelir Yansıtma hesaplarına kaydedildiği görülmüştür. 2016 yılında kurum tarafından mal ve hizmet gelirleri ile birlikte toplam 490.593,57 TL KDV tahsilatı yapılmış olup, bahsedilen hatalı uygulama nedeniyle Bütçe Gelirleri ve Gelir Yansıtma hesaplarına bu tutar kadar eksik kayıt yapılmıştır” ifadelerden belediyenin hesaplara eksik kayıt yaptığı görülüyor. Raporda yapılan değerlendirmede Kepez Belediyesi’nin konuyla belge sunamadığı belirtilerek şu ifadeler yer aldı; “Kurum cevabında 2017 yılında gerekli işlemlerin yapılmaya başlandığı belirtilmesine karşın buna ilişkin bir belge gönderilmemiştir. Bu düzeltme işlemi 2016 yılını da kapsamamaktadır. Bulguda belirtilen hususların yerine getirilip, getirilmediği 2017 yılı denetiminde izlenecektir. Bu nedenle kurum 2016 mali tablolarında bütçe gelir hesapları hesap grubunun tam ve doğru bilgi vermediği değerlendirilmektedir.”

MEVZUATA AYKIRI FİYAT

Raporda ayrıca Kepez Belediyesi’nin taşınmazların kira tutarlarında mevzuata uymadığı belirtiliyor. 08.09.1983 tarih ve 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 9’uncu maddesine göre, taşınmazlar kiraya verilmeden önce ilgili komisyonların söz konusu taşınmazın tahmin edilen kira bedelinin belirlenmesi gerekiyor. Ancak söz konusu komisyonların gerekli çalışmaları yapmadığı raporda belirtilmekle birlikte, belediyenin de eski kira bedelinin üzerine tutar ekleyerek, tahmin edilen bedeli belirlediği ifade ediliyor. Tüm taşınmaz kira ihalelerinde aynı uygulamanın yapıldığı açıkça belirtilen rapora göre muhammen bedeli bin TL olan bir taşınmazın kira ihalesinin 7 katından fazla bir bedelle, 7 bin 600 TL’ye sonuçlandığı görülüyor.  

ELEKTRİK DAĞITIM ŞİRKETİNE FATURASIZ 571.447,76 TL’LİK ÖDEME

Sayıştay raporlarında ayrıca, Kepez Belediyesi’nin genel aydınlatma takibi yapmadığı girdi. 2016 yılında Kepez Belediyesi’nin İller Bankası aracılığıyla 571.447,76 TL genel aydınlatma gideri ödenmesine karşın dağıtım şirketi tarafından genel aydınlatmaya ilişkin bir fatura bildirimi yapılmadığı, bu faturanın belediye tarafından aranmadığı dolayısıyla kurumun itiraz hakkının kullanamadığı tespit edildi. Raporda konuyla ilgili şu bilgi yer aldı: “Ödenen söz konusu genel aydınlatmaların da kurumun açacağı serbest tüketici ihalesine dahil edilmesi için gereken, faturaların ait olduğu sayaç bilgileri de edinilememektedir.”

Kepez Belediyesi cevabında faturaların kuruma gönderilmesinin sağlandığıyla ilgili cevap verse de, Sayıştay kendilerine konuyla ilgili belge sunamadığını raporda belirtti.


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
SON HABER YORUMLARI
YUKARI