Bugun...
Reklam
Reklam


Tarımda ihracatı arttırmak istiyoruz
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 2017 yılının sıçrama yılı olduğunu belirterek, "2018 yılı da inşallah hamle yılı olacak. Bunu tarım, hizmet, sanayi sektörümüzle ve tüm iş dünyasıyla birlikte başaracağız” dedi.

facebook-paylas
Tarih: 10-03-2018 14:32
Tarımda ihracatı arttırmak istiyoruz
+ -
Reklam

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) tarafından düzenlenen 14. Uluslararası Kongre ve Sergisi Antalya Serik ilçesi Belek turizm merkezindeki bir otelde gerçekleşti. "Buğday ve Ekmeğin Aşkı: Un" başlığıyla gerçekleşen kongreye, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi konuşmacı olarak katıldı. Kongre açılışında konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, daha önce Amerika’daki bir borsada belirlenen buğday, un gibi tarım ürünlerinin fiyatının Türkiye’de belirlenebilmesi için ürün ihtisas borsasını hayata geçireceklerini söyledi.

 KRİZ SENARYOLARI BOŞA ÇIKTI

"Türkiye'nin son 15 yılda dünyadaki ekonomik dalgalanma ve bölgesel sorunlara rağmen güven ve istikrarın sürdürdüğünü belirten, Bakan Bülent Tüfenkci, Afrin operasyonuna ilişkin, "Afrin’de sürdürdüğümüz terör operasyonu, hem ülkemizin hem de bölgemizin güvenini sağlama amaçlıdır. Operasyonlar kısa zamanda inşallah bitirip, o toprakları yine gerçek sahipleri olan Afrinlilere bırakarak, orada barışı, kardeşliği ve özgürlüğü tesis ederek, biz kendi ülkemize geri döneceğiz" dedi. Türkiye’nin stratejik konumu itibariyle bir ticaret merkezi olarak öne çıkmasını önemsediklerini belirten Bakan Tüfenkci, özel sektörle birlikte bütün kriz senaryolarını boşa çıkartarak 2017 yılını başarılı bir şekilde geçirdiklerini söyledi.

2017 SIÇRAMA YILI OLDU

2017 yılının sıçrama yılı olduğunu ifade eden Tüfenkci, "2018 yılı da inşallah hamle yılı olacak. Bunu tarım, hizmet, sanayi sektörümüzle ve tüm iş dünyasıyla birlikte başaracağız. Türkiye, 2017’de büyüme rekorları kırdı, yıl sonunda da 7,5’in üzerinde büyümeyle 2017 yılını kapatacağız ve 2018 yılına da Türkiye gerçekten hızlı ve coşkulu bir ekonomik potansiyelle girdi. Baktığınız zaman 2017 yılında ihracatımız yüzde 10.2, ithalatımız ise 17,7 arttı. Şubat ayında ihracatımız yüzde 9 artarak 13 milyar 182 milyon dolara, ithalatımız da yüzde 19,64 artarak 18 milyar 936 milyon dolara ulaştı" diye konuştu. Bakanlık olarak, ‘satamadığınız ürün sizin değildir’ mantığıyla tarım ticaretini geliştirme noktasında çalışmalar yaptıklarını aktaran Tüfenkci, "Tarım ticaretinde sadece yurt içiyle değil, özellikle yurt dışına ihracat noktasında, gümrüklerdeki işleri hızlandırarak orada kolaylıklar sağlayıp, tarım ticaretinin yurt dışı ihracatını da arttırmak istiyoruz" diye konuştu.

BUĞDAYIN FİYATI TÜRKİYE’DE BELİRLENECEK

 Türkiye’nin un sanayinde kapasite olarak fazlası olan bir ülke olduğuna dikkat çeken Tüfenkci, "Özellikle sizlerin üzerinizdeki depolama maliyetlerini, bizler almak ve azaltmak istiyoruz. Lisanslı depolamayı hangi bölgede yaparsanız yapın, 5. Bölge teşviklerinden faydalandırıyoruz. Yine çiftçilerimizin ya da birliklerimizin bu depolara ürün koyması halinde, kira ve nakliye desteklerini sağlıyoruz. Depolarda faizsiz kredi imkanları veriyoruz ve yine hazineyle görüşüyoruz, bunu da inşallah yakın bir zamanda faaliyete geçireceğiz, özellikle konulan ürünleri teminat olarak gösterildiğinde yüzde 50 faizinin karşılanmasını belki daha yukarılara taşımak istiyoruz. Ve bunun üzerine kurduğumuz ürün ihtisas borsasını da inşallah bu ay içerisinde faaliyete geçirmiş olacağız.  Bu ürün ihtisas borsasıyla beraber, tarım ticareti noktasında derinliği olan bir piyasayı Türkiye’de hep beraber oluşturacağız ve artık buğdayın veya diğer tarım ürünlerinin fiyatını Amerika’da değil, Türkiye’de belirleyeceğiz.”


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
SON HABER YORUMLARI
YUKARI