Bugun...
Reklam
Reklam


Sanatçıların geleneksel buluşması
ANTALYALI sanatçılar, ressam Salih Yön'ün küratörlüğünde başlatılan 'Geleneksel Antalya Sanatçılar Buluşması'nın 6'ncısında bir kez daha bir araya geldi.

facebook-paylas
Tarih: 16-04-2018 10:14
Sanatçıların geleneksel buluşması
+ -
Reklam

Salih Yön Sanat ve Etnografya Galerisi'nde gerçekleşen buluşmada, aralarında Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nden akademisyen ve mezun öğrencilerin de bulunduğu resim, ebru, geleneksel el sanatları, hat, minyatür, seramik ve heykel sanatçıları, eserlerini bir araya getirdi.

KURDELEYİ UYSAL KESTİ

Karma serginin açılış kurdelesini Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ile sergi küratörü ressam Salih Yön birlikte kesti. Başkan Uysal, sanatın önemi üzerinde durdu, belediyenin açtığı sanat kurslarından her yıl 4 bini aşkın çocuk, genç ve yetişkinin faydalandığını söyledi. Uysal, "Muratpaşa ilçesi, kültür-sanat şehri olma yolunda ilerliyor" dedi. 6'ncı Geleneksel Antalya Sanatçılar Buluşması'na eserleriyle katkıda bulunan 41 sanatçıyı kutlayan Uysal, galerinin alt katındaki Etnografya Galerisi'ni de gezdi.

HER BİRİ ASIRLIK

Salih Yön, ailesinden, yakın akrabalarından derlediği eşyaların her birinin asırlık olduğunu, özenle muhafaza ettiğini belirti. Salih Yön, "Aile büyüklerimizin kullandığı, unutulmaya yüz tutmuş gaz lambası, gaz ocağı, radyo, gramofon, değirmen taşı, kolu elle çevrilen yoğurt makinesi, ahşap yayık, bakır tencere-tas-tava, yün iğirme aleti, un eleği, su küpü, tırmık, kürek, orak gibi birçok antika eşyayı geçmişimizin unutulmaması için sergiliyorum. Yerel yönetimlerin de bu eserlere sahip çıkıp, oluşturulacak bir etnografya müzesinde toplaması, çocuklarımıza, gençlerimize armağan etmesi en büyük hayalim" dedi. Sergi, 30 Nisan Pazartesi gününe kadar açık kalacak.


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
SON HABER YORUMLARI
YUKARI