Bugun...
Reklam
Reklam


Sahte etiket uyarısı
Makine Mühendisleri Odası (MMO) Antalya Şube Başkanı Ayşen Hamamcıoğlu, bazı asansör bakım firmalarının güvensiz ve kusurlu asansörlerin eksikliklerini gidermeden sahte etiket yapıştırdığını belirtti.

facebook-paylas
Tarih: 18-11-2017 18:01
Sahte etiket uyarısı
+ -
Reklam

MMO Başkanı Ayşen Hamamcıoğlu, yönetmelikler gereği asansörlerin denetlenmesinden ve uygun etiketlendirmeyi yapmaya akredite kurumların sorumlu olduğunu söyledi. Yıllık kontrolde tespit edilen uygunsuzlukların giderilmesi halinde uygunluk verdiklerine işaret eden Başkan Hamamcıoğlu, bazı kötü niyetli asansör bakım firmalarının yıllık periyodik kontrol sonrası güvensiz ve kusurlu bulunan asansörlerin eksikliklerini yapmadan, kendilerini eksiklik kontrolüne çağırmadan, sahte mavi ya da yeşil etiket yapıştırarak bina sakinlerini kandırdığını kaydetti. Bu durumun belediye yetkililerinin asansörleri mühürlemek için binaya gittiğinde ya da bir sonraki denetim sırasında bina sorumlusunun beyanıyla tespit edildiğine değinen Ayşen Hamamcıoğlu, "Bundan korunmak için; bina yöneticileri MMO Asansör Kontrol Merkezi'ne ulaşarak asansörleri hakkında uygunluk durumlarını kontrol ettirmelilerdir" dedi.

4 KATEGORİ VAR

Asansör denetimleri hakkında da bilgi veren Şube Başkanı Ayşen Hamamcıoğlu, periyodik kontrollerde asansörlerin durumuna göre; kusursuz (yeşil), hafif kusurlu (mavi), kusurlu (sarı) ve güvensiz (kırmızı) olmak üzere dört grupta değerlendirdiklerini ve asansöre uygun olan renkteki bilgi etiketini yapıştırdıklarını söyledi.

HEMEN GİDERİLMELİ

Kırmızı renkli bilgi etiketi verilen ve güvensiz olarak tanımlanan asansörün kullanımına bina sorumlusu tarafından izin verilmemesi gerektiğine işaret eden Başkan Hamamcıoğlu, "Bu asansörün en fazla 30 gün içerisinde güvenli hale getirilmesi bina sorumlusunca sağlanır. Sarı renkli bilgi etiketi iliştirilmiş olan asansördeki uygunsuzlukların en fazla 60 gün içerisinde giderilmesi bina sorumlusunca sağlanır. Bu süre sonunda, A tipi muayene kuruluşu tarafından takip kontrolü yapılır'' diye konuştu.


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
SON HABER YORUMLARI
YUKARI