Bugun...
Reklam
Reklam


Şahin: CHP Muratpaşa’nın gülen yüzü olmaya kararlı
CHP Muratpaşa İlçe Başkan Adayı Hasan Şahin, Hürses Gazetesi’ne önemli açıklamalarda bulundu. Şahin, gülen yüzüyle Muratpaşa’da herkesin sesi olma adına aday…

facebook-paylas
Tarih: 30-11-2017 15:35
Şahin: CHP Muratpaşa’nın gülen yüzü olmaya kararlı
+ -
Reklam
  • Kaç yıldır siyasetin içindesiniz, nasıl  aday olmaya karar verdiniz?

SHP döneminde gençlik yıllarımda siyasetin içindeydim ama 9 Eylül 1992’de darbeciler tarafından kapatılan Cumhuriyet Halk Partimiz yeniden kurulduğu gün aynı gün üye oldum o günden bu güne de partimin aktif üyesiyim. 2000-2004 yılları arasında merkez ilçe yönetiminde görev yaptım. Daha sonra ki süreçlerde seçim komiterelerinde çalıştım. Partinin tüm çalışmalarında aktif oldum en son seçimde de, 16 Nisan referandumda da yine il seçim komitesinde görev yaptım. Ben aslında bugüne kadar yönetimlerde olmadan da partinin her türlü etkinliğinde, hizmetinde olan bir insanım. Ama baktığımız zaman önümüzde bir 2019 süreci var. 2019 sürecinde kazandığımız bir referandumu yüksek seçim kurulunun kural değiştirerek, oyun esnasında kuralları değiştirerek masa başında seçim kurulunda kaybettiğimiz bir referandum görüyoruz. Anayasamız değişti, 3 Kasım 2019 da yürürlüğe girecek. Bu anlamda daha fazla sorumluluk almak gerektiğini, daha aktif olmak gerektiğini, siyasete daha çok vakit ayırmak gerektiğini ailem ile görüştüm, iş ortağım ile görüştüm siyasetten yol arkadaşlarımla görüştüm.

HEDEF 2019

Dedik ki 2019’un önemi fazla burada hem yerel yönetimleri kazanmamız gerekiyor, Büyükşehir’i kazandırmamız gerekiyor. Çünkü bu referandum çalışmalarında Büyükşehir çok zorluklar çıkardı. Kaynaklarımızı kesti, billboardlarımızı yırttılar, kamu kaynaklarının kamu imkânları ile engellediler, zabıtasıyla, itfaiyesi ile birçok defa seçim kurumuna başvurduk, valiliğe başvurduk ama hepsinde de bütün başvurularımız hiçbir cevap bulamadı. Burada Büyükşehir’i kazanmamız gerekiyor arkasından da başkanlık seçimini kazanmamız gerekiyor, bu anlamda daha çok sorumluluk almak gerekiyor, daha çok vakit ayırmak, daha çok özveri gerekiyor. Bu düşüncelerle aday oldum. Yoksa yine partimin hizmetindeyim, yine devam edersiniz, seçimde kazanırım kaybederim hiç fark etmiyor yine partimiz için çalışmaya devam edeceğiz. 2019 gerçekten önemli bütün arkadaşlarımıza bunları anlatıyoruz, parti içindeki kırgınlıklara son vermek istiyoruz.

MURATPAŞA’DA YÜZDE 70

Bakıyorsunuz referandum sürecinde biz iyi seçim komitesi olarak çalıştık. Atatürk’ü savunan, Cumhuriyet ilkelerini savunan, parlamenter rejimi savunan tüm yapılarla görüştük. Bunların içinde MHP muhalefetleri var, Saadet Partisi var, Demokrat Parti var, birçok insanla işbirliği içinde olduk. Önümüzdeki dönemde de bu parti içinden biraz dışarı taşımak gerekiyor, siyaseti. Yani eski seçim sistemi yok. Yüzde 50 artı 1 alacaksınız. Yani kendi tabanımız kadar Cumhuriyet değerlerine, parlamenter rejime değer veren her tabana hitap etmeliyiz. Birazcık parti dışına taşımamız gerekiyor. Bu insanlarla diyalog kurmalıyız, MHP’de muhalefetlerle görüşmeliyiz, ortak eylemler yapmalıyız, ortak projeler gerçekleştirmeliyiz çünkü ortak hedefimiz nedir Cumhuriyet ilkelerini korumak, parlamenter rejimi savunmak, tek adam rejiminin karşısındayız. Bu değerdeki kimler varsa ki Muratpaşa’da bu oran yüzde 70’dir ki daha yukarı çıkacağını düşünüyorum biz bu kitle ile siyaset yapmayı düşünüyoruz.

KAYBEDİNİN OLMADIĞI KONGRE OLACAK

  • Sizin karşınızda aynı zamanda 3 aday vardı ancak tek bir aday destekleyerek yola devam etmeye karar verdiler. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bizim partimiz de bir AKP değil. Parti seçimleri çok demokratik, çok renkli geçer, çok sayıda adayımız olur onlar gibi değildir ama her arkadaşımızın aday olma hakkı var. Kendi kadrolarını oluşturma, kendi siyasetini delegelerimize taşıma, üyelerimize taşıma, yansıtma düşünceleri var. Bu anlamda bizde çalışıyoruz. Diğer arkadaşların adaylığına da saygı duyuyorum, onları da destekliyorum. Pırıl pırıl arkadaşlarımız onlarında partide hizmetleri çok, emekleri çok ama burada bizim üyemiz, delegemiz etüt edecek, bizler kendimizi ifade edeceğiz, arkadaşlarımızla partinin 2019’da hangi kadro ağırlıklı güçleneceğini, hangi hedeflerle güçleneceğini onlar da anlatacak, bizler de anlatacağız. Çok demokratik, çok seviyeli şekilde el ele omuz omuza bu mücadeleyi devam ettiriyoruz. Onlarla da sürekli görüşüyorum, istişare ediyoruz, değerlendiriyoruz. Karşılıklı nezaket saygı sevgi çerçevesinde götürelim istiyoruz. Bugüne kadar da baktığımız zaman Muratpaşa’da parti içinde bir yarış içindeyiz.  Netice de kaybedenin olmayacağı bir yarış içindeyiz. Ama bir arkadaşımız kazanacak. El ele omuz omuza 2019’a yürümeye devam edeceğiz.

YIPRANMAMIŞ İSİMLER OLSUN

  • Sizin adınız kadar yönetim listeniz de önemli olacak. Yönetimin listenizdeki isimler tabana hitap edecek mi?

Öncelikle benim en değer verdiğim şey emek. Yani yönetimde deniliyor ki donanımlı insanlar olsun. Elbette ki donanımlı insanlar olsun ama işte 2 dil bilin, 3 üniversite bitirin ama siyasette vakit ayıramayacaksanız, işiniz, ekonominiz bu işe yatkın değilse çok verim alamıyorsunuz. Daha önce bunları biz çok gördük. Biz en çok partimize vakit ayırabilecek, emek verebilecek, eylemlere katılabilecek, parka gidebilecek, mahalle çalışmalarına katılacak arkadaşlarımızın olmasını istiyoruz. Aynı zamanda Muratpaşa’da mozaik bir yönetim oluşturmak istiyoruz. Şöyle ki; Güzeloba, Kırcami, Kızılarık, Meltem, Etiler yani tüm mahalleleri kucaklayan Muratpaşa’nın bir mozaiği olsun istiyorum. Yönetimde ki arkadaşlarımızın yıpranmamış isimler olması, bu güne kadar parti içindeki kavgalara girmemiş, gelecek dönemi toparlayan, herkese kucak açabilecek, sempatik tavırları olsun, kavgadan uzak duran, uzlaşıcı arkadaşların olmasını istiyoruz. Ama dediğim gibi en çok arkadaşlardan çok ciddi anlamda da yönetim talebi var. Arkadaşlara söylüyorum 2019`un çok önemi var. Siyasete katkı veremeyecekseniz, bu süreçte siyasete katkı veremeyecekseniz yönetim talebeniz olmasın diyorum.

HİÇ YERE ADAY OLMAYACAĞIM

  • Siyasette çok fazla görüyoruz, parti için yola çıkan insanların tam seçim zamanında bir yerlere aday olduğunda il, ilçe örgütlerinin sahipsiz kalıyor. 2019’da sizi bir yerde aday görecek miyiz?

Yok. Tek hedefim var 2019’da Büyükşehir’i kazanmak başkanlık seçiminde partimizi iktidara taşımak. Bugün bakın, 25 yıldır parti üyesiyim ilk defa bir yerde aday oluyorum. Bireysel anlamda bugüne kadar birçok seçimlerde arkadaşlarımızı destekledik. Ben diyorum ki,  il başkanlığı düşünmüyorum, belediye meclis üyeliği düşünmüyorum, milletvekilliliği adaylığını düşünmüyorum, belediye başkan adaylığı düşünmüyorum. Tek hedefim 2019’u kazanmak. Beni bazı arkadaşlarım eleştiriyor, hedefsiz siyasete ulaşamazsın diye... Benim tek hedefim var 2019’u kazanmak. Yani 2019’u kazanıp çocuklarıma, ülkeme, partime, vatandaşlarımıza aydın demokratik, parlamenter rejimin devamında Atatürk devrimlerine bağlı bir Cumhuriyetin yaşamını ilelebet devam ettirmek.

CHP MURATPAŞA’NIN KALESİ AMA…

  • Partinizin oy oranı nedeniyle Muratpaşa’nın kolay bir ilçe olduğunu düşünülüyor. Ancak çıtanın çok yüksek olması sizi zorlamayacak mı? Siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ben de sizin gibi düşünüyorum. Böyle bir algı var, parti tabanında da toplumda da… İşte CHP Muratpaşa’nın kalesi. Ama bakın yüzde 46.30 almışız son yerel seçimlerde. Baktığımızda Muratpaşa’da yüzde 70’lik bir kitle cumhuriyet değerlerine, parlamenter rejimi, Atatürk devrimlere bağlı yani biz burada oyumuzu yüzde 5 artırtsak bir Korkuteli’ye bedel, bir Elmalı’ya bedel. Yüzde 10 arttırsak buna bedel. Burada yüzde 70 hedef kitlemiz var. Biz 46.30’dan oyumuzu yüzde 70’e ulaştırma şansımız var. Neden var? Çünkü bu taban var.  Ama siz bu tabana giderseniz, anlatabilirseniz, kendinizi ifade edebilirseniz, bu insanlara dokunabilirseniz var. Kaldı ki biz burada ki, oyumuzu her arttırdığımızda Büyükşehir’i kazanmak için bir adım daha atmış oluyoruz. Burada oyumuzu arttırdığımız zaman zaten Büyükşehir’i kazanmış oluyoruz. Büyükşehir’i almadığınız zaman Muratpaşa’nın bir ayağı engelli kalıyor. Görüyoruz bazı konularda Büyükşehir Belediyesi Muratpaşa Belediyesi’nin önüne engeller koyuyor. Bizim burada ilk hedefimiz zaten Muratpaşa’yı ama oy oranını arttırarak kazanacağız. Bu tabelacıyı gelecek sefer Büyükşehir’den göndereceğiz.

YAPMACIK OLMADIM

  • Neden partililer Hasan Şahin’e oy versin. Söylemleriniz aynı, hedefleriniz de aynı. Hasan Şahin’in farkı ne?

Partinin kendi içinde küskün yapılı arkadaşlarımız vardı, genç kanattan arkadaşlarımız vardı, ileri ki yaştan arkadaşlarımız vardı, geçmiş dönem il başkanlarımız, milletvekillerimiz vardı demek ki diyorum 25 yıldır partide verdiğim emeklerle insanların gönüllerinde bir yer edinebilmişim. Bugüne kadar elimden geldiğince parti içi kavgalardan uzak durdum, hiçbir arkadaşlarımı kırmamaya çalıştım, her zaman partinin bütünlüğünden, yapmacık davranışlardan kaçınan bir insanım.

  • 2019 yılı yerel ve genel seçimlerinde sistem tamamen değişecek. Milletvekillerinden daha fazla belediye meclis üyelerinin yerelde karar verme noktasında önemi artacak. İlçe başkanı olduğunuzda meclis üyesi adayları belirlenirken etkili bir isim olacaksınız. Yetkinizi nasıl kullanacaksınız?

Benim kişisel düşüncem bir kere bu belediye meclis üyeliklerinde belirli bir kontenjan ayırıp, şehrin dinamiklerini bilen, tabi ki parti içerisinden sosyal demokrat görüşlü insanlardan seçilmeli, seçimden de muaf olarak bu insanların, şehir üzerine kurgu gerçekleştirebilecek, fark yaratabilecek insanların  belediye meclis üyeliğine taşınması gerek. Tekli ekip, sosyal ekip anlamında taşınması gerekiyor. Mesela baktığınız zaman imar düzenlemeleri ile ilgili zaten belediyenin yeteri kadar imar müdürlüğünde mühendisi, mimarı, şehir plancısı var. Ama bunu memur anlayışından çıkıp, seçilmiş siyasi irade ile de değerlendirilmesi gerekiyor. Biz bu anlamda belirli kontenjanlar ayrılsın parti içerisinden bu arkadaşımız buralara getirilsin. Parti tabanımızdan olan arkadaşlarla görüşerek, davet ederek gerekirse.  Diğer kısımlarda da kesinlikle hakim huzurunda üyelerin katılımıyla bir ön seçim yapalım. Diğer kadroları da emek vermiş arkadaşlarımız üyenin takdiri ile gelsinler diye düşünüyorum.


YORUMLAR

Ata kurt
04-12-2017 18:40:00
Hasan şahin beye başarılar dilerim.partinin sizin gibi insanların liderligine ihtiyacı var

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
SON HABER YORUMLARI
YUKARI