Bugun...
Reklam
Reklam


Sahilden topladığı taşları sanata dönüştürüyor
Taşları boyayarak adeta bir sanat eserine dönüştüren Selin Hıdır ile taş boyama satanı hakkında konuştuk. Hıdır, deniz kenarından topladığı taşları, nasıl sanat eserine dönüştürdüğünü anlattı.

facebook-paylas
Tarih: 28-03-2018 13:42
Sahilden topladığı taşları sanata dönüştürüyor
+ -
Reklam

Taş boyama sanatına dair merak ettiğiniz her şey, Taş Boyama Sanatçısı Selin Hıdır ile gerçekleştirmiş olduğumuz keyifli söyleşimizde…

 Kendinizi tanıtır mısınız?

-Adım Selin Hıdır, 1981 doğumluyum, asıl mesleğim tekstil mühendisliği, bir oğlum var. Uzun zamandır hobi olarak resim yapıyorum, yaklaşık bir yıl kadardır da profesyonel olarak Taş Boyama Sanatı ile ilgileniyorum.

Taş boyama sanatı ile ilgilenmeye nasıl başladınız?

-Ne yapabilirim, nasıl verimli bir şekilde çalışabilirim diye düşündüğüm bir dönemde araştırmalar yaptım. Özellikle internet üzerinde gördüğüm örnekler çok hoşuma gitti.  Ben de bunları yapabilir ve insanların beğenisine sunabilirim diye düşündüm. Böylece becerilerimi bu yönde geliştirmeye karar verdim ve Taş Boyama Sanatı’na başladım.

Asıl mesleğiniz olan tekstil mühendisliğini yapıyor musunuz?

-Ben mesleğimi hiç yapmadım. Antalya’da tekstil sektöründe iş bulmak pek kolay olmuyor, ben de burada yaşamak istediğim için kendimi mesleğimi yapabilme fırsatım olmadı. Evlendim ve çocuğum oldu derken, ona vakit ayırmam gerekiyordu bu nedenle çalışmaya başlayamadım. Daha sonra ne yapabilirim, hem çocuğuma vakit ayırıp hem de kendime katkı sağlayabilirim dedim ve bu yola girdim.

Taş Boyama Sanatı’ndan bize tanıtır mısınız?

-Taş Boyama Sanatı: doğadaki mevcut olan her türlü biçim ve şekildeki taşları akrilik boyalar ile şekillendirme çalışmalarını kapsar. Ben genelde deniz kenarından topladığım taşları ve dalları çeşitlendirerek akrilik boya ile boyuyorum. Daha sonra da bu çalışmalarımı insanların beğenisine sunuyorum.

Taş Boyama Sanatı ülkemizde ne derece yaygın ve ilgi görüyor?

- Bu sanatı profesyonel olarak yapan çok az insan var. Gördüğüm kadarıyla çoğu kişiler de yaptıklarını sosyal medyadan paylaşıyor. Aktif olarak etkinliklere katılanları da çok fazla görmedim.

Yaptığınız çalışmalardan bahseder misiniz?

-Şuanda kişisel olarak çalışmalarımı yürütüyorum. Selin’in Taş Atölyesi olarak kendi evimde çalışıyorum. Kermeslere katılıyorum, özel günlerde tanıtımlar yapıyorum ve genel olarak sosyal medya üzerinden satışlarımı yapıyorum. Kreşlerde çocuklarla Workshop şeklinde çalışmalar yapıyorum şuan. Onlara Taş Boyama Sanatı’nı sevdirmeye çalışıyorum. Yapabileceklerine inandığım şeyleri onlarla paylaşıyorum.

Bu çalışmalarda çocuklardan nasıl geri dönüşler alıyorsunuz?

-Çocuklar bu çalışmalardan büyük keyif alıyor, gayet ilgililer. Tabi bir şeyleri başarma duygusu onları daha da mutlu ediyor. Ben bu çalışmaların çocuklar içinde çok yararlı olduğunu düşünüyorum. Yapılan çalışmaların sonucu da çok güzel oluyor. Velilerden dönüşler de gayet olumlu, daha çok Workshop çalışmaları yapmam konusunda teklifler alıyorum. İlerleyen dönemde de böyle çalışmalar yapmayı planlıyorum.

Taş Boyama Sanatı’na ilgi duyan ve bu sanata başlamak isteyenlere önerileriniz nelerdir?

-Öncelikle ben bu sanatı herkesin yapabileceğine inanıyorum. Eğer içlerinde boyama aşkı varsa ve bunu yaratıcılıklarıyla bir araya getirebileceklerse, kesinlikle yapabileceklerine düşünüyorum. Önemli olan inanmak ve sevmek. Neleri üretebileceklerini konusunda fikirleri olması da bir diğer önemli nokta elbette.
Editör: Ezgi UÇARYORUMLAR
6 Yorum

Gözde ABAK
30-03-2018 16:30:00
Çok özel ve güzel bir çalışma... Tebrikler. Başarılar diliyorum
Kübra Gündüz
30-03-2018 15:19:00
Çok güzel farklı bir çalışma bizimle paylaştığınız için teşekküler.
Merve karakoç
30-03-2018 15:13:00
Böyle haberler okudukça ülkemiz adına gururlanıyorum teşekkür ederiz Ezgi Hanım başarılarınızın devamını dilerim...
Mehmetözdemir
30-03-2018 14:41:00
Bu sanat eserleriyle çocukların ilgi odağı olmak çok sevindirici bişey. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum. rnBöyle güzelhaberleri yayınlayan değerli muhabir arkadaşlarımızı da kutluyorum.
Melis melis
30-03-2018 14:33:00
Sanat yönünden de bizi aydınlattığınız için teşekkürler süper bir yazı
Osman işçi
30-03-2018 14:18:00
Çalışmalarınız için teşekkür ederim Türkiye’mizde böyle güzel şeyler olduğunu görmek beni mutlu ediyor çalışmalarınız devamını diliyorum .

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
SON HABER YORUMLARI
YUKARI