Bugun...
Reklam
Reklam


Planlara rekor itiraz
Büyükşehir Belediyesi’nin Temmuz ayı Meclis toplantısında tartışmalar altında oy çokluğu ile kabul edilen ve 6 ilçeyi kapsayan Çevre Düzeni ve Nazım İmar Planı’na askı süresince 871 adet itiraz yapıldı.

facebook-paylas
Tarih: 06-10-2017 15:40
Planlara rekor itiraz
+ -
Reklam

Antalya Büyükşehir Belediye Meclis toplantısı esnasında muhalefet partilerinin ‘Haberimiz olmadı’ diye eleştirdiği Aksu, Döşemealtı, Kepez, Konyaaltı, Muratpaşa ve Serik İlçelerinin anayasası olarak tanımlanan 1/100 bin Çevre Düzeni Planı ve 1/25 bin ölçekli Nazım İma Planı’na 30 günlük askı süresince rekor itiraz yapıldı. 10 Temmuz 2017 tarih ve 593 sayılı belediye meclis toplantısında AKP ve MHP’nin oylarıyla kabul edilen planlara toplamda 871 itiraz yapıldı.  İtirazların 180 âdeti Çevre Düzeni Planı’na yapılırken, 691 itiraz ise Nazım Plana oldu.

PLAN 2040 YILINI HEDEFLİYOR

Toplam 6 ilçeyi kapsayan ve 2040 yılını hedef alan ve 3 milyon 83 bin 844 nüfusu öngören Çevre Düzeni ve Nazım İmar Planı’nda özellikle devlet yatırım planı kapsamında kalan alanların yanı sıra 30 yıldır imara açılması yılan hikayesine dönen ve şu anda Muratpaşa belediyesi tarafından parselasyon (18 uygulaması) yapılan 1600 hektar yüzölçümlü Kırcami bölgesi ile Kemerağzı-Kundu bölgesi gibi Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgeleri ve Boğaçayı gibi bölgeler plan onama sınırının dışında bırakıldı. 2B arazileri ise plan onama sınırlarına dahil edilmişti. Her iki plan Büyükşehir belediye Meclisi’nde kabul edildikten birkaç gün sonra da belediye meclis üyelerine plan ile ilgili bilgilendirme yapılmıştı.

871 ADET AYRI İTİRAZ YAPILDI

1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı ile 1/25 bin ölçekli Nazım İmar Planı’na yapılan toplam 871 itirazın büyük çoğunluğunu şu konular teşkil ediyor: Bazı parsellerin yerleşim alanına dahil edilmemesi, bazı parsellerin tarım alanında kalması, konut alanlarının ticari alana dönüştürülmesi, orman alanının yeşil alanında kalması, bazı bölgelerin plan onamı dışında kalması, bazı parseller üzerinden yol geçmesi, bazı yeşil alanlarının konut alanına dönüştürülmesi, arazi kullanım kararları yönünden Havalimanı bölgesinde bulunan Yenigöl, Güzelbağ ve Gebizli Mahallelerinin planlanması, D 400 karayolu boyunca Konutdışı Kentsel Çalışma Alanı olarak belirlenmemesine, Kırsal Yerleşim Alanları belirlenmemesine ve bazı ulaşım kararlarının dışında Özelleştirme İdaresi kapsamında bulunan EXPO 2016 Fuar Alanı’nın da plana dahil edilmesi.

CHP VE MHP’Lİ ÜYELERİN İMZASI

Şehir Plancıları Odası’nın İdare Mahkemesi’ne açtığı dava üzerine yargı tarafından iptal edilen eski planlar yerine yapılan Çevre Düzeni ve Nazım Planı’na yapılan itirazların büyük bir çoğunluğu İmar ve Bayındırlık Komisyonu tarafından reddedildiğine dair hazırlanan rapor 9 Ekim 2017 Pazartesi günü gerçekleşecek olan Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında karar altına alınacak. Bazı ilçe belediyelerinin de itirazlarının ret edildiği imar plan değişikliklerinin de meclis toplantısında AKP ve MHP Gruplarının oylarıyla reddedileceği tahmin ediliyor. Öte yandan, Antalya’nın 6 İlçesi’nin Anayasası konumunda bulunan Çevre düzeni ve Nazım İmar Planı’na yapılan İmar ve Bayındırlık komisyonu raporunda, CHP’li Meclis Üyeleri Erkan Demirci ve Oytun Eylem Doğmuş ile MHP’li Meclis Üyesi Selçuk Senirli’nin imzalarının bulunmaması dikkat çekti.
Editör: Abdullah YALÇINYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
SON HABER YORUMLARI
YUKARI