Bugun...
Reklam
Reklam


Paralı imar affı yolda!
İmar kanununda yapılacak olan değişiklik ile kaçak yapılar yasal hale getirilecek. Değişiklikten faydalanabilmek için arsa ve üzerinde ki yapıların toplam değerinin yüzde 3 oranında bedel devlete ödenecek.

facebook-paylas
Tarih: 08-01-2018 12:47
Paralı imar affı yolda!
+ -
Reklam

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul'da devam eden çarpık yapılaşmaya yönelik eleştirilerde bulunmasının ardından, başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin değişik kentlerinde yaşanan iskan ruhsatsız, projesine aykırı kaçak yapılara imar affı gündeme geldi. İmar affının 31 Aralık 2017 tarihine kadar Kanun Hükmünde Kararname ile çıkması beklenirken, hazırlanan geçici madde ile ilgili yasa taslağının üzerinde çalışmaların tamamlanmaması üzerine önümüzdeki süreçte torba yasa ile gündeme gelmesi bekleniyor.

ARSA VE YAPI İÇİN BEDEL ÖDENECEK

İmar affından yararlanmak isteyenler Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinden ‘Yapı Kayıt Belgesi’ alması gerekecek. Belgeyi alabilmek için kaçak yapıların ve arsanın mülkiyet durumu, yapı sınıf ve grubu ve diğer hususlar yapı sahibinin beyanına göre kaydedilecek. Hazırlanan taslağa göre, imar affından yararlanabilmek için yapılacak tespit sonucunda arsa emlak değeri ile yapı yaklaşık maliyeti toplamı üzerinden yüzde 3 oranında alınacak kayıt bedeli başvuru sahibi tarafından 6306 sayılı kanunun 7’nci maddesinde belirtilen dönüşüm projeleri özel hesabına yatırması gerekecek.

YIKIM VE PARA CEZALARINA DA AF

Örneğin, arsa değeri 50 milyon, üzerindeki çok katlı yapının değeri de 50 milyon lira ise mülkiyet sahipleri imar affından yararlanabilmek için toplam 100 milyon liranın yüzde 3’ü olan 3 milyon lirayı devlete ödemesi gerekecek. İmar affından yararlananların belediye encümeni tarafından yıkım kararları, tahsil edilemeyen idari para cezaları da af edilecek. Ayrıca, yapı ruhsatı almış ancak yapı kullanma belgesi almamış veya yapı ruhsatı bulunmayan yapılarda, Yapı Kayıt Belgesi ve maliklerin üçte iki çoğunluğunun muvafakatinin bulunması halinde yapı kullanma izin belgesi aranmaksızın cins değişikliği ve kat mülkiyeti tesis edebilecek.

HAZİNE ARAZİSİNE KAÇAK YAPILAR

Yapı Kayıt Belgesi alınan yapıların 30 Mart 2014 tarihinden önce Hazineye ait taşınmazlar üzerine inşa edilmiş olması halinde, bu taşınmazlar Bakanlığa da tahsis edilebilecek. Yapı kayıt belgesi sahipleri ile bunların kanunî veya akdi haleflerinin talepleri üzerine taşınmazlar Bakanlıkça rayiç bedel üzerinden doğrudan satılabilecek. Bu durumda elde edilen gelirlerin yüzde ellisi genel bütçeye, yüzde ellisi ise dönüşüm projeleri özel hesabına gelir olarak kaydedilecek. Yapının depreme dayanıklılığı da maliklerin sorumluluğunda olacak.


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
SON HABER YORUMLARI
YUKARI