Bugun...
Reklam
Reklam


Lara Kent Parkı’na 80 bin m²’lik otel
Kruvaziyer ve Yat Limanı Kompleksi Projesi kapsamında olan 1000 yataklı otel Antalya’da eylemlere neden olan Lara kent Parkı içinde yer alırken, 2 kilometre uzunluğunda ki Larabirlik Plajı da halkın kullanımına kapanmış olacak.

facebook-paylas
Tarih: 15-09-2017 13:32
Lara Kent Parkı’na 80 bin m²’lik otel
+ -
Reklam

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in “vizyon proje” diye tanımladığı Antalya Kruvaziyer ve Yat Limanı Kompleksi Projesi kapsamında limanın yanı sıra yıllar önce bir çok siyasi partiler, meslek odaları, dernek ve sendikalar ile Kent Konseyi’nin sert tepki göstererek eylem yapıp davalar açtığı Lara Kent Parkı’nın deniz tarafında 80 bin m2 alanda liman projesine dahil edildi. Projede yer alan 1000 yataklı alan Lara Kent Parkı’na yapılacak. Sera Otel ile PTT Kampı arasındaki Lara Birlik Plaj ve piknik alanına yapılacak olan liman ile birlikte Lara bölgesinde de 2 kilometrelik sahil halkın kullanımına kapanmış olacak.

LARA KENT PARKI İÇİNDE

Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi olarak ilan edilen Kemerağzı-Kundu mevkiinde Lara Birlik plajında yapılacak olan Antalya Kruvaziyer ve Yat Limanı Kompleksi Projesi’ni 30 yıllığına yap-işlet-devret modeli ile yaptırılacak. 426 yata ve 4 ayrı kurvaziyer gemisine hizmet edecek olan proje kapsamında, Lara Kent Parkı içinde 80 bin m2’ye bodrum kat dahil toplam 8 katlı ve 1000 odalı otel, 52 bin m2’ye AVM ve yeme içme birimleri, 13 bin 534 m2 Kruvaziyer Yolcu Terminali ve Yat Kulübü’nde yapılacak. Projeye göre, Kıyı kenar çizgisinden yaklaşık 350 metre açıkta tali dalgakıran, yaklaşık 1.200 metre açıkta ise ana dalgakıran inşa edilecek.

YATIRIM BEDELİ 905 MİLYON

Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) sürecinin halk toplantısının tamamlandığı ve İnceleme Değerlendirme Komisyon (İDK) toplantısının yapılacağı Antalya Antalya Kruvaziyer ve Yat Limanı Kompleksi Projesi, bugün gerçekleşecek olan Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin devam meclisinde gündeme gelecek. Projeye ilişkin ÇED başvurusunun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca; imar planları başvurusunun ise Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından değerlendirilen Kruvaziyer Liman Projesi için hazırlanan fizibilite raporuna göre tahmini yatırım bedeli 905 milyon lira olacak.

CHP RAPORA ŞERH KOYDU

Bugün gerçekleştirilecek olan meclis toplantısı için hazırlanan Plan ve Bütçe Komisyon Raporu’na CHP’li meclis üyeleri şerh koyarken AKP ve MHP’li meclis üyeleri olumlu oy kullandı. Proje için sınırlı sayıda yerli ve yabancı yatırımcının talepte bulunacağı belirtilen komisyon raporunda; “5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 18’nci maddesinin birinci fıkrasının (j) bendine göre belediye yatırımlarının yap-işlet-devret modeli ile yapılmasına karar vermek belediye meclisinin görev ve yetkileri arasındadır. Bu bağlamda, Antalya Kruvaziyer ve Yat Limanı Kompleksi Projesi’nin yap-işlet-devret modeli ile yapılmasının uygun olduğu görüşüyle; takdir meclisindir” denildi. Bugünkü mecliste, Antalya Kruvaziyer ve Yat Limanı Kompleksi Projesi’nin yap-işlet-devret modeli ile 30 yıllığına verilmesinin oybirliği ile kabul edileceği tahmin ediliyor.
Editör: Abdullah YALÇINYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
SON HABER YORUMLARI
YUKARI