Bugun...
Reklam
Reklam


Kepez’den mali başarı
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, 2017 bütçesinin 30 milyon lira fazla verdiğini açıkladı. 2018 bütçesinin de 327 milyon 355 bin lira olduğu açıklandı

facebook-paylas
Tarih: 12-10-2017 13:48
 Kepez’den mali başarı
+ -
Reklam

Kepez Belediyesi Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nın devam oturumunda yapılan bütçe görüşmelerinde, mali bir başarı kaydedildiği belirlendi. Yeni yılın bütçesinin onaylandığı meclis toplantısında, yüzde 41’i doğrudan yatırımlara ayrılan 2018 bütçesinin 327 milyon 355 bin lira olduğu açıklandı. Kepez bölgesinde yatırımların devam ettiği 2017 yılında, 30 milyon lira bütçe fazlası verildiği duyuruldu. Göreve geldiklerinde borçlu bir belediye bütçesiyle karşılaştıklarını hatırlatan Kepez Belediyesi Başkanı Hakan Tütüncü, sıkı bir mali disiplin uygulamalarının meyvesini verdiğini söyledi.

YÜZDE 100’ÜN ÜZERİNDE BÜYÜME
Görüşmelerin tamamlanmasının ardından konuşan Başkan Tütüncü, bu yılda da geçmiş yıllarda yapıldığı gibi gelir ve gideri denk bir bütçe haline getirdiklerini söyledi. Bunun bir bütçeler bir vizyonu olduğunu ve bütçeler bir hedef olduğunu belirten Tütüncü, “Önemli olan bu hedefi tutturabilmektir. Göreve geldiğimizde yüzde 40 civarlarında seyreden gerçekleşme oranımız, geçtiğimiz yıl zirve yaparak yüzde 107’ye çıkmıştı. Hem bütçemizi hem de gerçekleştirme oranlarımızı büyütmüştük. Sıkı bir mali disiplin ve kaynakları israf etmeden doğru kullanma, 8 yıllık yönetimimizin temel hedefi oldu. Bu hedef de başarıyı getirdi. Her hafta açılış ve temel atmalarla dönemimizde hizmet ve eserler çıtamızı daima yükseltirken, bütçemiz 2017'de 30 Milyon TL fazla verdi. Onca eser ve hizmetin, devam eden nice yatırımların yanında; 2018'e, kasamızda 30 Milyon TL gibi ciddi bir kaynakla giriyoruz. Kepez; büyük yatırımlarıyla, güçlü mali yapısıyla, sürekli büyüyen hedefleriyle geleceğe umutla bakıyor. Bu başarı hepimizin ve şimdi bir kez daha başarılarımızın mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz” diye konuştu.

BÜTÇENİN YARISI YATIRIMA AYRILDI
Bütçede en fazla payı yatırıma ayırdıklarını vurgulayan Tütüncü, “Fen İşleri Müdürlüğü’ne ayırdığımız bütçeye baktığımızda, geçtiğimiz yıla göre yüzde 35’lık bir artışla 63 milyon 526 bin liralık bir bütçemiz. Bu bütçemizin 19 buçuğuna denk geliyor. Bu da geçtiğimiz yıla göre daha fazla asfalt, daha çok stabilize yol açılması ve daha çok çevre düzenlemesi anlamına geliyor. Diğer yatırımcı müdürlüğümüz Park ve Bahçeler Müdürlüğümüzün bütçesi de, geçtiğimiz yıla göre yüzde 14 artırılarak 24 milyon 583 bin lira ön görülmüştür. Üçüncü yatırımcı müdürlüğümüz olan Plan ve Proje Müdürlüğünde de, yüzde 24’lük bir artışla 32 milyon 254 bin liralık bir bütçe hedefi ön görülüyor. Bütün bunlarla birlikte bütçemizin yüzde 50’ye yatkını yatırım için kullanılıyor ki, bu rakam çok büyük bir başarıyı işaret etmektedir” dedi.

BÜTÇEYİ ANLATTI

Kültür Müdürlüğü’ne ayrılan tahmini bütçenin 4 milyon 33 bin lira olduğunu belirten Tütüncü, “Bunun içerisinde personel giderlerini çıkararak geriye kalan 3 milyon 253 bin lira ile 600 civarındaki bütçeyi, etkinlikler, her sene 5 bin civarında kursiyere malzeme temini ve tedariki, 4 farklı koromuzun her türlü ihtiyaçlarının karşılanması ve eğitimleri, tiyatromuz ve eğitimleri, 3 binden fazla ortaokul öğrencimize kursun verilmesi ve iki kreşimizde 500 çocuğumuza hizmet veriliyor. Bana göre bu sosyal belediyecilikte bu kadar az bütçeyle bu kadar işin sürdürülmesi, kamu hakkına ne kadar iyi riayet ettiğimizin bir göstergesidir” şeklinde konuştu.

ASFALTTA REKOR

Yeni yılda başlatacakları yeni projeleri de açıklayan Tütüncü, imar yollarının açılmasına büyük önem verdiklerini ve 85 kilometre yeni yol açmayı hedeflediklerini söyledi. Bu yıl Kepez Belediyesinin stabilize yolda 50 kilometre hedef koyduğunu, asfaltta tüm zamanların rekorunu kırarak 190 bin ton asfalt dökeceklerinin ifade eden Tütüncü, belediyelerin şehirleşme performansının dökülen asfaltla orantılı olduğunu söyledi. 2009 yılında bu rakamın 60 bin ton olduğunu hatırlatan Tütüncü, “Sadece asfalt ve yol yapımı için ayırdığımız para, 37 milyon 111 bin 60 lira.100 bin metrekare kaldırım, 20 yeni park ve 575 adet parkın çeşitli şekillerde bakım ve onarımı da programımıza alınmış durumdu.” 


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
SON HABER YORUMLARI
YUKARI