Bugun...
Reklam
Reklam


Kendi gücü ile kendi bölgesinde
Antalya’da 1999 yılından bu yana otomotiv ve emlak sektöründe başarılı bir şekilde faaliyet gösteren Çetin Anay, Reality World markası ile kurumsal bir emlak firması haline gelerek kariyerinde yeni bir sayfa açtı.

facebook-paylas
Tarih: 14-09-2017 12:56
Kendi gücü ile kendi bölgesinde
+ -

Satış danışmanlığının yanı sıra inşaat sektöründe de başarılı işlere imza atan, baba mesleği olan galericiliğin yanında, arsa alım satımında da adından sıkça söz ettiren Çetin Gayrimenkul Emlak, sahip olduğu tecrübeyi yeni kurumsal kimliği ile Varsak bölgesine taşıyarak aynı zamanda bu bölgede bir ilki gerçekleştirmiş oldu. 

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

-Ben Çetin Anay. Tokatlıyım. Meslekte 20. yılım. Çetin Otomotiv Emlak ismi ile 19

yıldır emlak sektörün içindeyim. 20. yılımızda Reality World’e geçerek kurumsal bir kimliğe büründük. Ve bugünden sonra ticaret hayatımızı kurumsal olarak devam ettirmeyi planlıyoruz.

Burası ne zaman kuruldu?

-Biz 20 yıldır bu sektördeyiz. 1999 yılında Antalya içinde gayrimenkul ve inşaat işine başladık. Hala da devam ediyoruz. İlk ofisimizi Antalya’nın Altınova bölgesinde açtık. Daha sonra Antalya’ya hitap edebilmek adına Antalya Oto Galericiler içerisinde bir ofisimiz oldu. Bu ofisi ise 2014 yılında hizmete açtık. 3 yıldır da burada hizmet vermeye devam ediyoruz.  Eylül’ün 22’ sinde açılışımız var. Açılışımızla beraber Antalya genelinde daha etkin bir şekilde, her bölgede çalışacak ekiplerimizle hizmet edeceğiz.

Yaptığınız çalışmalarda sizi diğer gayrimenkul şirketlerinden ayıran nokta nedir?

-Biz bu işi sadece satış pazarlama olarak görmüyoruz. Biz burada aynı zamada üretici konumundayız.  Bugüne kadar yaklaşık 10 inşaat bitirdik. 80-100 arası daire teslim ettik. Gayrimenkul sektöründe sadece al sat ya da başkasının ürününü veya dairesini alıp satıp komisyon işi yapmıyoruz. Kendimiz alıp satıyoruz. Daire ile daire, araba ile araba, araba ile daire takas ediyoruz. Arsa alım satımında çok iyiyiz. Antalya’da arsa deyince ilk akla gelen biziz. Kısaca kendi gücümüzle alım satımın yanında inşaat sektöründe faaliyet gösteriyoruz. Bundan sonra da Reality World Çetinkaya Gayrimenkul adıyla bilineceğiz.

Ofis Müdürü Kaan Hızarcı

-Reality World’ün Antalya’daki bayileri küçük bir yerde ve tek bir bölgede öbekleşmiş. Biz kendi bölgemizde bu işin içindeyiz. Bizim farkımız da bu. Biz onlardan çok farklı bir yerdeyiz. Bizim yaptığımız aslında gerçekten cesaret işi. Bazı insanlar boşa yatırım olduğunu söylese de bazıları takdir ediyor. Biz boşa yatırım olduğunu düşünmüyoruz. En azından Reality World’ün bir gelişim süreci var. Biz de onlardan kişisel olarak faydalanmak istiyoruz.

Türkiye genelinde özellikle de Antalya’da gayrimenkul sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

-Ben bundan üç yıl önce bir televizyon kanalına bu konu hakkında bir röportaj vermiştim.  O zaman da söylediğim bir şey vardı. Bu işi herkes yapıyor artık. Bu işi herkesin yapmaması gerekiyor. Emlakçiliği emlakçının,  müteahhitliği müteahhidin, galericiliği galericinin yapması gerekiyor.  Biz bu sektörde çekirdekten yetiştik. Galericilik baba mesleğimiz. Biz 20 yıl önce onunla başladık. Daha sonra emlak işine girdik. Emlakta da kendimizi gerçek anlamda kanıtladık. İşimiz de iyiyiz. Kendi gücümüz var. İnşaat sektöründe de durum aynı. Herkes inşaat yapıyor. Marangoz da inşaat yapıyor, bakkal da. Biz zamanında bu duruma devlet büyüklerinin el atmasını istedik.  Bu alanlar da sertifika verilmesi lazım. Yani sigortacılık sektöründe daha önce herkes sigortacılık yapıyordu. Şimdi mezun olmayan hiç kimse sigortacılık yapamıyor. Gayrimenkul sektöründe de gerekli eğitimlerin verilmesi ve devletin de bu konuda destek olması lazım Bizim sektörde işinden ayrılan herkes emlakçıda çalışamaya başlıyor. Emlakçılar Odası Başkanı da bu konuda çıkıp hiçbir açıklama yapmıyor. Bu anlamda sektörümüz iyi durumda değil. Bu konuda bir çözüm üretilmesi lazım.

Sizin ekibiniz gayrimenkul ile ilgili bir altyapıya, bir eğitime sahip mi?

-Bu zamana kadar üç ya da dört kişilik bir ekiple Çetin Otomativ Emlak olarak çalıştık. Bundan sonra da tüm çalışanlarımız Reality World’un eğitimlerini alıp satış danışmanı olarak çalışamaya devam edecek.

Ofis Müdürü Kaan Hızarcı

-Bu işi sistematik bir eğitim şekli olmadığı için biz kendimiz ne yapabiliyorsak onu yapacağız. Pazarlama teknikleri ile ilgili birkaç yer araştırdık. Kendimiz oradan faydalanıp çalışan arkadaşlarımızı da oraya yönlendireceğiz. Bir de hayatın farklı kısımlarında bir takım tecrübeler edindik. O tecrübeleri de bir şekilde burada daha kurumsal bir firma ile birlikte müşterilerimizle paylaşacağız.  Antalya kurumsallaşma açısından biraz daha bakir bir bölge. Özellikle biz Antalya’nın bu konuda en bakir bölgesindeyiz. Kepez’in Varsak bölgesinde.  İnsanlar bizi kurumsallığı geçtiğimiz için yadırgadılar. Biz dünyanın değişimine ayak uydurmak istedik. Yapabileceğimiz en büyük değişim de buydu. Başarılı da olmaya başladık.

Hedefleriniz tam olarak neler bu sektör içersisinde?

-Bizler Çetin Otomativ Emlak olarak buradaki hedeflerimizin üzerine çıktık. Çetin Otomotiv Emlak ile yapılacak her şey yapıldı. Bundan sonrası kurumsallık gerektiriyordu. Biz de bunu gerçekleştirdik. Reality World’ten kurumsallık desteği almak için böyle bir geçiş yaptık. Bu da beraberinde maddi manevi yaptırım gerektiriyor. Hedeflerimiz Realtiy World ile uyuşuyor Varsak bölgesinde Reality World kurumsallığı ile güzel farklı hizmet vermek istiyoruz. Biz kendi adımıza zaten güven sağladık. Arkamıza artık Reality World’ü aldık. Şu an yan yana gidiyoruz. Bu bölgede şu anda biz ön plandayız. Kepez’de kurumsal kimliğe şu ana kadar hiç kimse geşiş yapmamış. Bu anlamda Kepez bölgesindeki ilk kurumsal emlak ofisiyiz. Bu kimliği inşallah herkese tanıtacağız. Kendimiz ile de gurur duyuyoruz. Hedefimiz de inşaat sektöründe bir numara olmak. Kepez’de kaliteli iş yaparak kurumsal kimliğimiz ile insanların daha rahat ve daha güvenli bir şekilde alış veriş yapmasını sağlamak. Bu zamana kadar hedeflerimize ulaştık, yapabileceklerimizi yaptık. Bundan sonraki hedeflerimiz de işin içine girdikçe değişecek.
Editör: Efe AKTUĞYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
SON HABER YORUMLARI
YUKARI