Bugun...
Reklam
Reklam


Kemik iliği nakil sayısı arttı
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Hematoloji Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Meltem Kurt Yüksel, Türkiye'de kemik iliği nakillerinde son 15 yılda belirgin bir artış gözlemlendiğine dikkati çekerek, "Türkiye'de toplam kemik iliği nakil sayısı 2017 yılında 4052'ye ulaştı" dedi.

facebook-paylas
Tarih: 05-03-2018 12:17
Kemik iliği nakil sayısı arttı
+ -
Reklam

Türk Hematoloji Derneği (THD) tarafından bu yıl 10'uncusu düzenlenen 'Ulusal Kemik İliği Transplantasyonu ve Hücresel Tedaviler Kongresi', Antalya'nın Belek Turizm Bölgesi'ndeki Xanado Resort Hotel'de yapıldı. Üç gün süren kongrede, alanlarında uzman ulusal ve uluslararası hematologlar bir araya geldi. Bilimsel programda, erişkin ve pediatrik kök hücre nakli konuları her yönüyle tartışılıp, bilim insanları tarafından güncel veriler sunuldu. 17 bilimsel oturumun yer aldığı kongrede, 4 kurs, sözlü sunu oturumları ve bilimsel alt komite toplantıları gerçekleştirildi. Kongrenin basın toplantısında konuşan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Hematoloji Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Meltem Kurt Yüksel, Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi (TÜRKÖK), kemik iliği nakli ve kök hücre naklinin çocuk hastalıklarındaki yerine yönelik bilgiler verdi.

AVRUPA'DA 4'ÜNCÜ ÜLKE

Türkiye'deki kemik iliği nakli konusundaki son durum hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Meltem Kurt Yüksel, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Kemik iliği nakli, başta kan kanserleri olmak üzere kemik iliği yetersizlikleri, metabolik hastalıklar, bağışıklık sistemi yetersizlikleri ve diğer kanserler gibi çok sayıda hastalığın tedavisinde kullanılan bir tedavi yöntemidir. Son yıllarda tüm dünyada yapılan kemik iliği nakil sayılarında belirgin artış dikkati çekmektedir. Avrupa ülkelerinde 2015 yılı itibarı ile gerçekleşen kemik iliği sayısı 42 bin 171'e ulaştı. Genel eğilimle uyumlu olarak Türkiye'de de kemik iliği nakillerinde özellikle son 15 yılda belirgin artış gözlenmekte. Avrupa Kan ve Kemik İliği Nakli Birliği (EBMT) tarafından yayımlanan 2014 tarihine ilişkin raporda, 2004-2014 döneminde Türkiye nakil sayısı artışı açısından Avrupa'nın ilk 4 ülkesi arasında yer alıyor. Türkiye'de toplam kemik iliği nakil sayısı 2017 yılında 4052'ye ulaşmıştır."

YILDA 700 ÇOCUĞA NAKİL

Medical Park Antalya ve Göztepe Hastaneleri Çocuk Kemik İliği Nakil Direktörü Prof. Dr. Mehmet Akif Yeşilipek ise Türkiye'de, Sağlık Bakanlığı'ndan ruhsatlı 25 çocuk nakil merkezi olduğunu söyledi. Bu merkezlerde yılda 700 kadar çocuk hastaya kök hücre nakli yapıldığını, Türkiye'nin nüfus başına en çok nakil yapılan ülkeler arasında yer aldığına değinen Prof. Dr. Yeşilipek, "Ülkemizde akraba evliliğinin yaygın olması nedeniyle birçok kalıtsal hastalık daha sık görülmektedir. Bu hastalıkların büyük kısmında bugün için tek kesin tedavi yöntemi kök hücre naklidir. Türkiye'de özellikle batı ve güney bölgelerimizde önemli bir sağlık sorunu olan talasemi (Akdeniz anemisi) nakil yapılan hastalarımız içinde ilk sırayı almaktadır. Son yıllarda bilimsel ve teknolojik gelişmelerle birlikte deneyimli nakil merkezlerinde aile içi vericisi olmayan talasemili olgulara da gönüllü akraba dışı vericilerden kök hücre nakli yapılmakta ve son derece başarılı sonuçlar alınıyor."


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
SON HABER YORUMLARI
YUKARI