Bugun...
Reklam
Reklam


Kara’dan vize tepkisi
CHP Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara, ABD’nin Türkiye’ye karşı aldıoğı vize yasağı kararını eleştirdi. Kararın bir örneği olmadığını ifade eden Kara, öğrencilerin mağdur olduğunu söyledi.

facebook-paylas
Tarih: 11-10-2017 16:37
Kara’dan vize tepkisi
+ -
Reklam

ABD’nin Türkiye vatandaşlarına karşı vize işlemlerini durdurma kararına CHP’den tepki geldi. Kararı değerlendiren CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara, “ABD’nin vize kararı AKP’yi değil, vatandaşlarımızı cezalandırıyor” dedi. Açıklamasında hükümetin dış politikasını eleştiren Kara, “AKP’nin ulusal çıkarları değil bireysel çıkarları önceleyen dış politika anlayışının faturası yine vatandaşlarımıza çıkarılmıştır. ABD’nin aldığı vizeleri durdurma kararını kesinlikle kabul etmiyoruz. Ancak bunun sorumlusunun kim olduğunu da görmezden gelemeyiz. 11 milyar dolarlık uçakları alırken ‘ABD ile hiç olmadığımız kadar yakınız’ manşetlerinin atıldığı günlerden vatandaşlarımıza tecrit uygulandığı günlere 2 hafta gibi kısa bir sürede gelmiş olmamız son derece üzücü ve düşündürücü bir tablodur” ifadelerini kullandı.

KARARIN ÖRNEĞİ YOK

Bu tarz bir krizin iki NATO müttefiki arasında daha önce yaşanmadığına dikkat çeken CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara, “Daha önce iki NATO müttefikinin birbirine karşı tüm ülke vatandaşlarını cezalandırmaya yönelik bir adım attığına dair örnek yok. Kıbrıs Barış Harekâtı’ndan sonra ABD Türkiye’ye yönelik silah ambargosu uygulamış ama Türk vatandaşlarını cezalandırıcı böyle bir karar almamıştır. Geldiğimiz nokta vatandaşlarımız ve Türk diplomasisi açısından asla kabul edilemez”  diyerek bu krizin aşılamamasının ikili ilişkiler ve güven açısından kalıcı etkileri olacağını söyledi.

ÖĞRENCİLER ETKİLENİYOR

Türkiye’nin izlediği Suriye politikası sebebiyle İran ve Rusya ile yakınlaşması, Rusya’dan alınmak üzere yapılan S-400 füze antlaşması ile ABD’nin konsolosluk çalışanının tutuklanması gibi gelişmelerin ardından gelen bu vize kararına dikkat çeken Kara, tarafların gecikmeden diplomasi yoluyla bu krize çözüm bulması gerektiğini belirtti. ABD’nin aldığı vizeleri durdurma kararından en çok etkilenen kesimin öğrenciler olduğunu da ekleyen Kara, “ABD’deki çeşitli üniversitelerden kabul almış, akademik ve bilimsel çalışma yapmak için, dil öğrenmek için ABD’ye gitmeye hazırlanan pek çok Türk öğrenci bu yasak kararından sonra ne yapacaklarını bilemez halde” dedi. 


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
SON HABER YORUMLARI
YUKARI