Bugun...
Reklam
Reklam


Hayatlara Dokunan Kadınlar
Kurulduğu günden bugüne kadar zengin ile fakir arasında köprü vazifesi gören AKİÇDER’in Başkanı Fatma Şahin, ilk kez röportaj verdi. Şehin, Hürses Gazetesi’ne derneğin çalışmalarını anlattı

facebook-paylas
Tarih: 24-01-2015 08:26
Hayatlara Dokunan Kadınlar
+ -

Kurulduğu 2010 yılından bu yana çeşitli projelerle kadın istihdamı ve çocuk hakları alanında çeşitli faaliyetlerde bulunan Antalya Kadın İstihdam ve Çocuk Hakları Derneği (AKİÇDER), hayatın unuttuğu insanlara yardım eli uzatıyor. Türk Hava Yolları'ndan emekli olduktan sonra derneğin kurucu başkanlığını üstlenen Fatma Şahin, 6'sı yönetim kurulunda olmak üzere farklı mesleklerden toplam 36 kadınla çalışmalarını yürütüyor. Giyimden kırtasiyeye, ev eşyalarından tekerlekli sandalyeye kadar ihtiyacı olan ailelere elini uzatan AKİÇDER, ayrım gözetmeden kadın ve çocuğun olduğu her yerde hayatlara dokunuyor. Kadınlara iş imkanı sağlayarak özgüven kazandıran ve güçlü birer birey olarak yaşamlarını sürdürmelerine aracı olan derneğin Yönetim Kurulu Başkanı Fatma Şahin ile kuruluş aşamasından bugüne kadar kat ettikleri yolu, değiştirdikleri hayatları konuştuk.

Bir dernek kurma fikri nasıl oluştu?

Ben Türk Hava Yolları'nda çalışıyordum ve genç yaşta emekli oldum. Emekli olduktan sonra ne yapabilirim, nerede faydalı olabilirim diye düşünmeye başladım. İşim gereği çok fazla çevrem oldu. Bu çevreyi bir şekilde değerlendirmek istedim. Bu sırada Antalya Yetim ve Muhtaç Çocuklara Yardım Vakfı (AYÇOV) Başkanı Canan Anne ile tanıştık.

CANAN ANNE’NİN DESTEĞİYLE

Böyle bir düşüncemiz olduğunu kendisiyle paylaştık. Dernekle ilgili çok bilgim yoktu. Canan Anne'nin bize ciddi anlamda katkısı oldu. Bu sırada Ankara'dan kadın istihdamı ile ilgili bir dernek kurulmasını talep ettiler. Bana da başkanlık teklif edildi. 2011 yılında Van depremzedeleri için güzel çalışmalar yaptık. Yaklaşık 3000 depremzedeyi bizim vakfa bağladılar. Kısacası bir amaç için buradayız, yardım etmek istiyoruz. Bu amaçla yola çıktık.

GÜZEL PROJELER

3 yıldır gerçekten çok güzel projelere imza attık. Ekibimiz 6'sı yönetim kurulunda olmak üzere toplam 36 kişiden oluşuyor. Yönetim kurulunda bulunan arkadaşlarımız; Beyza Aşık, Serap Soysal, Talia Öztürk, Fethiye Öner, Handan Yılmaz ve Fatma Özlem Sönme’le çalışıyorum.

KURULUŞ HİKAYESİ

Derneğin kuruluş aşamasından bahseder misiniz?

Derneğimiz 2010 yılında faaliyete geçti, 2012 yılında da tamamen işlem yapmaya başladık. Çocuk olarak yardıma ihtiyacı olan çocukları giydirmeye çalıştık. Okullardan, mahalle muhtarlarından ihtiyacı olan aileleri tespit ettik. O aileleri tek tek ziyaret ederek evlerinde ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştık. Ekibimizde her kesimden, meslekten arkadaşlarımız olduğu için bu işi daha kolay yapabildik. Bu, bizim için güzel bir kazanım oldu. Derneğimizin kuruluş amacı da az kişiyle çok fazla iş yapabilmekti. Bununla birlikte yardım edeceğimiz insanların, gerçekten yardım edilmesi gereken kişiler olması gerekiyordu. Bunu da başardık. Bu konuda hassasiyet gösteriyoruz.

 

ÜYE OLMAK İSTEYENLERE

Derneğe üyelik için aradığınız belli koşullar var mı?

Buraya üye olmak isteyen insanların engin gönüllü olması gerekiyor. Her kesimi kucaklamalılar. Biz hemen her toplantımızda da konuşuyoruz, herkesi kucaklamak gerçekten çok önemli. Burada hiç kimsenin makam, mevki düşkünlüğü yok. Ne kadar kadına istihdam sağlarsak, ne kadar çocuğa yardım edersek o kadar iyi. Çok küçük bir ekibimiz var ama önemli işler başardığımızı düşünüyorum.

 

YARDIMSEVER DOSTLARIMIZ VAR

Antalya'daki insanlar yardım konusunda size yeteri kadar destek oluyor mu?

Antalya'da çok fazla yardım sever insan var ama önemli olan onları doğru şekilde yönlendirebilmek. Yardım talep ederken, verdikleri yardımın nereye gittiğini bilmeleri lazım. Benim çevremde destek olan çok fazla insan var. Kimden rica etsem, şimdiye kadar 'hayır' yanıtı almadım. Yardım severlerimizin bize güvenebilmesi gerekiyor. Bu güven ortamını da sanırım oluşturduk.

KEPEZ’DEN TALEP ÇOK

Yardımlarınızı yoğun olarak hangi bölgeye ulaştırıyorsunuz?

En çok yardımı Kepez bölgesine gönderiyoruz. Orası dezavantajlı bir bölge olduğu için yardıma ihtiyacı olan çok fazla insan var. Bununla birlikte ilçelerde de yardıma ihtiyacı olan ciddi sayıda insan var. Belediyeler de bize yardım konusunda destek oluyor. Özellikle Büyükşehir Belediyesi ile Kepez Belediyesi'nin çok büyük yardımları oldu. Biz siyaset gözetmeksizin yardım talep ediyoruz. Onlar da bizi şimdiye kadar hiç geri çevirmediler, ellerinden gelen yardımı yaptılar.

BURS İMKANI

Yaptığınız çalışmalar neler?

Ramazan aylarında ilk Ramazan paketlerini dernek olarak biz dağıtıyoruz. Geçtiğimiz Ramazan ayında 2500'e yakın aileye dağıtım yaptık. Tüm arkadaşlarım kendi araçlarıyla ihtiyacı olan yerlere giderek birebir teslimat yaptılar. Bununla birlikte giyim, kırtasiye, iş imkanı, burs gibi yardımlarımız da oluyor. Şu an 12 çocuğumuza burs imkanı sağlıyoruz. Her ay tekerlekli sandalye bağışı yapıyoruz. Başvuruda bulunan herkese yapıyoruz bu yardımı. Huzurevlerine ziyaretlerde bulunuyoruz. Orada ilgilendiğimiz aileler var. Birlikte çeşitli aktiviteler yapıyoruz. Çocuk esirgeme kurumları ve sevgi evlerini ziyaret ediyoruz. Çocuklarla çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Kadın ve çocuğun olduğu her yerde olmaya çalışıyoruz.

GÜVEN ÇOK ÖNEMLİ

Yardım için bağış yapanlardan, yardımın ne şekilde kullanıldığını görmek isteyenler oluyor mu?

Uzun süre Türk Hava Yolları'nda çalıştım. Çok fazla insan tanıtım, onlar da beni tanıdı. O nedenle bir güven ortamı söz konusu. Yardım eden insanlar diledikleri takdirde elbette bizimle birlikte gelebilir ve her aşamaya bizzat şahit olabilir. Ancak onlar her seferinde bize güvendiklerini söylüyorlar. Her şeyimiz belgeli. Mutlaka makbuz veriyoruz. Alman bir aile her ay tekerlekli sandalye bağışı yapıyor mesela. Tesadüfen tanışmıştık, 2 de engelli çocukları var. Havalimanında çalıştığım dönemde, yaşadıkları sıkıntılar nedeniyle onlarla yakından ilgilenmiştim. 'Her ay tekerlekli sandalye göndermek istiyoruz' dediler, ben de seve seve kabul ettim. 2 yıldır yalnızca bir defa gelebildiler Türkiye'ye. Dolayısıyla onlara makbuz verme gibi bir imkanımız yok ama tekerlekli sandalyeyi teslim ettiğimiz ailelere bu belgeleri imzalatıyoruz. Türkiye'ye geldiklerinde de bu belgeleri kendilerine teslim edeceğiz.

YENİ PROJELER YOLDA

Yeni projelerinizden bahseder misiniz?

Otellerle ilgili bir proje başlattık. Antalya'da yaklaşık 150 otel var ve bu otellerin bir kısmı neredeyse her yıl revize ediliyor. Otellerle görüşerek eski eşyaların bize bağışını sağladık. Oralardan aldığımız eşyaları, yardıma ihtiyacı olan ailelere dağıttık. Şimdi teklif onlardan gelmeye başladı. 'Otelimizi yenileyeceğiz, eşyaları size bağışlamak istiyoruz' diyorlar. Oradaki tüm halılar, yataklar bize geliyor. Biz de ailelere dağıtıyoruz. Yeni projelerimiz de var. Projelerleilgili çalışmalarımız sürüyor.

ÖZGÜVENLERİ ARTIYOR

İstihdam konusunda nasıl yardımcı oluyorsunuz?

Hepimiz belli meslek gruplarında çalıştığımız için çevremiz oldukça geniş. Bir şekilde bağlantı kuruyoruz, rica ediyoruz. Arkadaşlarımızı bağlantı kurduğumuz yerlere gönderiyoruz. Memnuniyetle değerlendiriyorlar. Özellikle Kepez bölgesindeki kadınların tahsil durumu düşük olduğu için ancak belirli yerlerde çalışabiliyorlar. Ama işe girdikten sonra hepsi kendini geliştirmeye başlıyor. Para kazanmaya başlayınca özgüvenleri geliyor. Kocalarına bağımlı olmaktan kurtuluyorlar. 


YORUMLAR

Ayşe Askay
13-08-2017 04:59:00
Lütfen bana yardim edin eşim engellidir buyüzden çalışmıyorum ev hanimiyim iki çocuğum var kizim beş yaşında oğlum 7 yaşında çocuklarım ve eşimle ilgilenmekteyim eşim daha 25 yaşında bende 26 yaşındayım hiç durumum yok ev kirami ödüyemiyorum yetistiremedigim için kızımı ana sınıfına gönderemiyorum engelli maaşı ile gecinmekteyim ama yetişmiyor yakacak odunu bile komşularından alıyorum.Siz büyüklerimden yardım istiyorum .Lütfen bir el uzatin benim ve çocuklarıma uzatacak bir el bekliyoruz .Okuyan ve ilgilenen Tüm yardım sever büyüklerimden yardım beklemekteyim.Rabbim hepimizin yardimcisi olsun saygılarımla .adresimi..Antalya kepez Atatürk mh 2640 SK NO 40 Daire 1.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
SON HABER YORUMLARI
YUKARI