Bugun...
Reklam
Reklam


Haklı çıktık!
Kepezaltı ve Santral Mahallesi’nin vakıflara olan borcun ödeme şekli yetkisi meclis kararıyla encümene verildi. Bu karar ile gazetemiz tarafından arazi üzerinde şerh olduğu, bu nedenle kat irtifakının yapılamadığını, Sur Yapı tarafından yapılan satışların da, tapu verilmeden yapıldığına ilişkin haberlerimiz doğrulandı.

facebook-paylas
Tarih: 16-05-2018 09:52
Haklı çıktık!
+ -
Reklam

ENCÜMENE YETKİ

Vakıflar Genel Müdürlüğünün ihale edilen söz konusu bu araziler üzerinde “şerhinin” kaldırılması için Büyükşehir Belediyesine ait eşdeğerde başka bir arazi ile takasının yapılması için Encümene yetki verildi.

DOĞRULANDI

Bu karar ile gazetemiz tarafından arazi üzerinde şerh olduğu, bu nedenle kat irtifakının yapılamadığını, Sur Yapı tarafından yapılan satışların da, tapu verilmeden yapıldığına ilişkin haberlerimiz doğrulandı.

Bu durumda Büyükşehir Belediyesinin şeffaflık ve katılımcılık adına yaptığını iddia ettiği bu ihalede yasaya aykırılık olduğu ileri sürüldü.

2886 Sayılı Yasaya göre, kamu kurumunun kendi arazisi üzerinde ihaleye çıkabilmesi için arsa üzerinde kısıtlayıcı ve engelleyici bir durumun olmaması gerektiği ifade edildi.

 

Geçtiğimiz Cuma günü yapılan Büyükşehir Belediyesi ek toplantısında Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün, kamulaştırma ile ilgili davalardan gelen 78 milyon TL tutarındaki alacağının ödenmesi için Belediyeye ait gayrimenkullerle takas edilmesi için Encümene yetki verildi.

İlgili maddenin görüşülmesi sırasında “Vakıfların alacağının nereden kaynaklandığını” soran Meclis üyelerine, belediyenin ilgili Daire Başkanı yaptığı açıklamada “Kepezaltı ve Santral mahallelerinin arazilerinin satışından gelen alacak” dedi.

Mecliste alınan karar aynen şöyle kabul edildi.

“Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Vakıflar Genel Müdürlüğüne İmar Planlarından dolayı kamulaştırmalardan doğan dava sonucu oluşan borçlarına karşılık metrekaresinin 2,750 TL den az olmamak kaydıyla (..) Borçlar Kanunun hükümlerine göre TAKAS edilmesi hususunda Encümene yetki verilmiştir.”

‘İHALEYE FESAT KARIŞMIŞTIR’

Söz konusu maddenin görüşülmesi sırasında Meclisin muhalefet partilerine ait üyeler yaptıkları açıklamada; kentsel dönüşüm kapsamında bu mahallelerde yapılan ihalenin 2886 sayılı yasaya aykırılık teşkil ettiği, çünkü ihalenin yapılabilmesi için söz konusu olan araziler üzerinde her hangi bir kısıtlama ve engellemenin olmaması gerektiğini ifade ettiler.

Tapusu üzerinde alacaklı şerhi bulunan ve ihale yapıldığı sırada bedeli ödenmemiş arazi ile ilgili yapılan ihalenin iptal edilmesi gerektiğini belirten Meclis üyeleri “görünen o ki, hem arazi sorunlu, hem de ihale öncesinde kat irtifak planının yapılmış olması ve bu planın tapuya işlenmiş olması gerekir. Bu ihaleye fesat karışmıştır” dediler.

SUR YAPI NEYE GÖRE SATIŞ YAPIYOR

İhaleyi alan yüklenici firma Sur Yapı’nın haftalardır reklamlar vererek söz konusu arazide yapılacak konut ve işyerlerinin satışını yaptığı ve yapılan satışlarda tapu verilemediğini, bunun da yasalara aykırılık teşkil ettiğini belirten Meclis üyeleri bu konuyla ilgili şunları ifade ettiler.

“Hazırlanmış olan projelere göre oluşacak her daire ve işyeri gibi bağımız bölümler ayrı ayrı tapuya işlenir ve her bağımsız bölüm kadar tapunun olması gerekir. Bu tapu kayıtlarına göre kat karşılığı ihalesi ve ihale sözleşmesi yapılır. Yüklenici inşaata başlar ve her bitirdiği bölümü belediyeye teslim ettikçe, belediye de bu bölümlerin tapularını yükleniciye verir. Yüklenici de buna göre satışını yapar. Oysa bugün Mecliste de görüldüğü gibi bunların hiç birisi olmamıştır çünkü arazi bedeli ödenmediğinden kat irtifak planı ve bağımsız tapular hazırlanamamıştır. Bütün bunlar olmadığına göre SUR YAPI denen firma neye göre satışını yapmaktadır”

Sur Yapı ile belediye arasında ihaleden sonra yapılan sözleşmenin meclise getirilmediği için içeriğinde ne olduğunu bilmediklerini ifade eden meclis üyeleri “İhale sözleşmesinin neden bizden gizlendiğini anlamakta güçlük çekiyoruz. Bu açıklığın olmaması nedeniyle burada yapılan konut satışlarında ileride problemler olabilir ve bundan kamu kurumu zarar görebilir” dediler.

VAKIFLARA OTOGAR ALANI TEKLİF EDİLECEK

Haber merkezimizin Meclis üyeleriyle yaptıkları görüşmeden elde ettikleri bilgiye göre; Belediye, Vakıflara olan borcuna karşılık yakında yeni yerine taşınmaya hazırlanılan otogar arazisinin 45 dönümlük kısmını takas olarak teklif etmeye hazırlanıyor.

Bilindiği gibi otogar, daha önce satış ihalesine çıkmış ancak alıcısı olmamıştı. Bunun üzerine Belediye otogar alanını 3’e bölerek ihaleye çıkmayı planlıyor. 


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
SON HABER YORUMLARI
YUKARI