Bugun...
Reklam
Reklam


Fiyatlar arttı müşteri azaldı
Kış mevsiminde havalardan dolayı sebze ve meyve fiyatlarında artış olduğunu belirten pazar esnafı, “Ürünler iyi yetişemediğinden fiyatlarda artış oluyor, bu da bizim satışlarımızı etkiliyor” dedi.

facebook-paylas
Tarih: 06-12-2017 13:22
Fiyatlar arttı müşteri azaldı
+ -
Reklam

Çarşamba günleri kurulan Sigorta Kapalı Pazarı’ndaki esnaf ve vatandaşlar, pazardaki ürünlerin az olması nedeniyle, kar oranlarının düştüğünü ve kış aylarında gelirlerinden memnun olmadığını dile getirdi.  Pazar esnafı, müşterilerin yazın 3 kilo aldıkları ürünü, kışın 1 kilo aldıklarını ve bundan hiç memnun olmadıklarını belirtti.

KAR ORANI DÜŞÜŞTE

Sebze ve meyvenin kış ayında zor yetiştiği için fiyatlarının yükselmesine sebep olduğunu belirten 20 yıllık pazarcı Mustafa Dal, “Yaza oranla fiyatlar 2 kat yükseldi çünkü hava değişikliği meyve ve sebzenin gelişmesine engel oluyor. Kış mevsimde çilek, şeftali gibi ürünler yetişmiyor sadece muz ve avokado yetiştiği için kar oranımız da düşüyor çünkü muzun kilosu yükseliyor. Şu anda en ucuz muz 5 lira ama genelde 7-8 liraya kadar çıkıyor buda müşterilerin alım gücünü engelliyor. Kış ayında en iyi yetişen meyve portakal ve mandalina oluyor çünkü bu onların mevsimi. Kışın çeşit az olduğu için ve yağmurdan dolayı tarlaya giremediğimiz için mal az geliyor. Tarlada muz zor geliştiği için genelde ilaç katılarak geliştirilmeye çalışıyor ama bizim sattığımız muzlar kök dalları o yüzden fazla büyüme gösterebiliyor” dedi.

FİYATLAR YÜKSEK BÜTÇE AZ

Sebze ve meyvelerin kış mevsimden dolayı az üretildiğini bunun da fiyatların yükselmesine sebep olduğuna yakınan diğer bir pazarcı Emrah Dal, “Şu anda yağan yağmurun bir olumsuz etkisi yok. Üretimin az olmasından dolayı kış mevsiminde fiyatlar biraz oynuyor bu da müşterinin azalmasına neden oluyor. Pazara çıkan müşterinin pahalı ürünler için bütçesi az bu yüzden daha az ürün almaya başlıyorlar bu da bizim kar oranımızı düşürüyor. Muzlar şu anda gayet güzel ve leziz çünkü açık hava da doğal yetişiyor. Bakımını iyi yaptıktan sonra muzlar ilaç yardımı olmadan kendi kendine de yetişiyor. Şu anda muzlara sadece böcek ilacı kullanılıyor o da bakterilerden korumak için toprağına koyuluyor muzlar da oradan alıyor ilacın etkisini” dedi.

FİYATLAR YÜKSELİYOR, MÜŞTERİ AZALIYOR

Pazardaki ürünlerin yetişmediğini ve yaza oranla domateslerin kızarmadığını dile getiren Mehmet Ali Oğuz, “Fiyatların birden yükselmesi müşterilerin de azalması demektir. İnsanlar sebzeyi yerler ama paraya kıyamıyorlar. Para çok ama yenmiyor. Yazın tarla, yayla olduğu için her ürün var ama kışın bunlar kısıtlanıyor. Kışın güneş yok, ürün güneş göremeyince kızarmıyor, büyümüyor bu da az yetişmesine sebep oluyor ve fiyatlarını da yükseltiyor. Rusya domates almazsa bizim ve vatandaşımız için daha iyi olur çünkü fiyatların biraz daha düşmesine sebep oluyor ama Ruslar domates ihracatını yaptığı sürece biz domatesi yüksek fiyatta satmak zorunda kalacağız. Kışın domateslerde sorun oluyor çünkü kapalı seralarda soba yardımı ile yetişmekte olan domates ürünlerini tüketiyoruz buda pek sağlıklı olmuyor” dedi.


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
SON HABER YORUMLARI
YUKARI