Bugun...
Reklam
Reklam


Erkeklere ‘baba olma’ müjdesi
Dünya Kısırlık ve Tüp Bebek Derneği Başkanı Prof. Dr. Timur Gürgan, "Erkeklerin testislerinde, çok özel tekniklerle 'yuvarlak hücre' denilen gelişmemiş sperm hücrelerini bulmak mümkün" dedi.

facebook-paylas
Tarih: 09-10-2017 11:59
Erkeklere ‘baba olma’ müjdesi
+ -
Reklam

Dünya Kısırlık ve Tüp Bebek Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürgan, bu yıl ilki Antalya'nın Serik İlçesi'ne bağlı Belek turizm merkezindeki br otelde gerçekleştirilen Dünya Kısırlık ve Tüp Bebek Kongresi'nin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kongreye 46 ülkeden bin 500 katılım olduğunu söyleyen Gürgan, kısırlık ve tüp bebek konusunda birçok sunum ve çalışmanın gündeme geldiğini anlattı.

ŞU ANDA BELLİ DEĞİL

'Azospermi' denilen ve menilerinde hiç sperm bulunmayan erkeklere müjdeli haberleri olduğunu dile getiren Gürgan, şöyle devam etti: “Erkeklerde 'mikro tese' denilen yöntemle yüzde 80'e varan oranda sperm bulunabiliyor ve eşleri gebeliği elde edebiliyordu. Ancak özellikle yüzde 30 ile 40 arasındaki erkek grubunda ise hiç sperm bulunamıyordu ve onlar artık çocuksuzluğa mahkum oluyordu. Özellikle yeni bir teknoloji ki biz de bu grubun içerisindeyiz, bu Japonlarla ve Fransızlarla yapılan bir çalışma gösterdi ki erkeklerin testislerinde çok özel tekniklerle tecrübeli personelle bakıldığında 'yuvarlak hücre' denilen gelişmemiş sperm hücrelerini bulmak mümkün. Bu öncüller diğer bazı kan hücreleriyle karışıyordu. Yeni teknoloji bunların ayrışmasını sağladı. Ayrışmış ve desteklenmiş yuvarlak sperm hücreleri kullanıldığında yumurtaların döllendiği, bu döllenmiş yumurtaların da rahim içine konulduğu zaman sağlıklı çocuklar elde edilebildiği daha evvel bazı Japon yayınlarında görülmüştü ama Profesör Tanaka ve bizim beraber çalıştığımız Japon grupları artık bunun 250'nin üzerinde gebelik verdiğini ve çocuklar olduğunu burada söyledi. O zaman bu teknoloji çocuğu olmayan erkekle ilgili sorunlarda sperm olmayan erkeklerle ilgili yeni bir bakış açısı getiriyor. Herkese uygulanabilir mi şu anda belli değil." 


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
SON HABER YORUMLARI
YUKARI