Bugun...
Reklam
Reklam


En fazlası madencilik ve yaş meyve sebze
Batı Akdeniz’den 2018 yılı Ocak ayında yüzde 25,30 artış ile 162 milyon dolarlık ihracat gerçekleşti. En fazla ihracat madencilik ve yaş meyve ve sebze sektörlerinde gerçekleşirken, Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİP) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı, 2018 yılı hedeflerinin 2 milyar dolar ihracat olduğunu söyledi.

facebook-paylas
Tarih: 03-02-2018 18:08
En fazlası madencilik  ve yaş meyve sebze
+ -
Reklam

Batı Akdeniz’de ihracatta 2017 yılının Ocak ayında başlayan yükseliş, 2018 yılı Ocak ayında da devam etti. Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİP) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı, Antalya, Burdur ve Isparta illerindeki ihracat artış trendinin 13 aya ulaştığını söyledi. Yeni yılın ilk ayında 162 milyon 119 bin 395 dolar ihracatla yüzde 25,30’luk bir artış yaşandığını kaydeden Satıcı, durumun ihracat ailesinde sevinçle karşılandığını ve moralleri yükselttiğini söyledi. Satıcı, 2018 yılında 2 milyar dolarlık ihracat hedeflerinin olduğunu söyledi.

İLK SIRADA MADENCİLİK

En fazla ihracatı madencilik ve yaş meyve sebze sektörlerinin gerçekleştirdiğini belirten Satıcı, "Her iki sektörün ihracatı 40 milyon doları aştı. Ocak ayında hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektöründe ciddi bir ihracat artışı yaşandı. Sektör yeni yılın ilk ayına 11.1 milyon dolarlık ihracatla başladı. Çimento, cam, seramik ve toprak ürünleri ile savunma ve havacılık sanayii sektörleri bölgemizden en fazla ihracat gerçekleştiren ilk 5 sektör arasına giremese de sergilediği performans ile dikkat çekti. Çimento, cam, seramik ve toprak ürünleri sektörü ihracatını yüzde 238 artırarak 2,8 milyon dolara, savunma ve havacılık sanayii sektörü ise yüzde 181 oranında artırarak, 1,8 milyon dolara yükseltti" dedi.

Madencilikte en fazla mermer ham plaka ihracatının gerçekleştirildiğini kaydeden Satıcı, "Sektör temsilcileri dünyanın dört bir yanına geçen yılın Ocak ayına kıyasla yüzde 60 oranında artış ve 21,9 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. En fazla ihraç edilen ürün listesinin ikinci sırasında ise domates yer aldı. Bölgemizden gerçekleşen domates ihracatı yüzde 14,7 artış ile 16,9 milyon dolar oldu. Listenin üçüncü sırasında ise yüzde 45,9 artış ve 9 milyon dolar ihracat ile ayçiçeği tohumu yer aldı" diye konuştu.

ÇİNDEN SONRA RUSYA GELİYOR

En fazla ihracatı gerçekleştiren ülkeler hakkında da bilgiler paylaşan Satıcı, şunları söyledi:

"Çin bölgemizden en fazla ihracat gerçekleştirilen ülke olma özelliğini bu dönemde de sürdürdü. Çin’e gerçekleşen ihracat geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 70,63 oranında arttı ve 26,1 milyon dolar oldu. Bölgemizden en fazla ihracat gerçekleştirilen ülkeler listenin ikinci sırasında ise Rusya yer aldı. Rusya’nın ülkemizden ithal ettiği ürünlere yeniden yeşil ışık yakmasıyla birlikte bu ülkeye gerçekleşen ihracat kademeli bir şekilde artmaya başladı. Geçen yılın Ocak ayında 4,3 milyon dolar olan ihracat 2018 yılı Ocak ayında yüzde 150,25 oranında artışla 10,8 milyon dolara yükseldi. Bu ihracatın 5 milyon dolarını yaş sebze meyve sektörü gerçekleştirdi. Son dönemde Rusya basınında domates ithalatı yapılan Türk firma sayısının artırılacağı yönünde haberler sektörde geleceğe umutla bakılmasına neden oldu. Firma sayısının ve alınacak domates miktarının artırılması halinde Rusya’ya gerçekleşecek ihracatın daha da artması bekleniyor.

"2 MİLYAR DOLAR HEDEF"

Ülke ve bölgenin ekonomik gelişimini sürdürmek için 2018 yılında da çalışmalara aralıksız devam edeceklerini ifade eden Satıcı, "Geçmiş yıllarda olduğu gibi uluslararası alanda sektörlerin buluşma noktası konumundaki yurt dışı fuarlarına katılım gerçekleştireceğiz. Aynı zamanda URGE Projeleri çerçevesinde yurt dışı pazarlama heyetleri düzenleyerek, bölgemiz ihracatçılarını dünyanın dört bir yanındaki hedef pazarlara götürerek, burada alıcılarla buluşturacağız. Bu çerçevede yılın ilk ayında yakaladığımız ihracat artışını yılın 12 ayına yayarak, yıl sonunda bölgemizden 2 milyar dolar ihracat gerçekleştirmeyi hedeflemekteyiz" diye konuştu.


YORUMLAR
3 Yorum

temel tursun
04-02-2018 16:13:00
devamla.. diger hammadde gruplari maden ve mermer odakli. bunlar bilenen seyler. antalya tamamen turizm bazli gecim endeksli. bu 1.5 milyon nüfuslü bir sehir icin bir stratejik eksiklik. zor ve kriz dönemlerinde, ciftci yagmur duasina, tüm sehir ve turizmcilerde turist duasina indirgenmis durumda ve bunu yasadik. bir an önce, hizli tren, ucak kargo ve kargo liman alt yapi tamamlanarak, antalya ve komsu iller alanlari agir ve yüksek teknoloji iceren sanayi yatirimlarina baslanmalidir. bu hem bati akdeniz hem de ülke acisindan stratejik önem tasimaktadir. sizler de bu anlamda daha büyük düsünme ve akil üretme asamasina gecmek zorundasiniz. antalya da cogu kesim simdiye kadar cok kolay para kazandi cok kolay da bunu biryerlere savurdu. ben bunu disaridan bakabilen biri olarak rahatlikla görebiliyoru. umarim siz, secilmisler ve atanmislarda bunu görebiliyorlarsa sorunu yüzde 49 cözdük demektir. kollari sivayip bir an önce hep beraber baslayalim. temeltursun@hotmail.com
temel tursun
04-02-2018 16:00:00
devamla... turizm sezonunda yunanistan da; burada toptan 50 kurus 1 lira arasi degisen domates 3 euro, yine 50, 100 kurus olan biber 3-4 euro, kabak salatalik, marul vs euro bazli 2,5-4 euro arasi. diger günlük kullanim malzemeleri de parakende olarak en az 4 ila 8 misli fiyatta. ve bu hizmet ürünlerini genelde alman metro, aldi ve hollanda-belcika-fransa sirket gruplari sagliyorlar. domates belcika ve hollanda dan direkt veya o ülkelerin süpermarket zincirleri ile saglaniyor. tekrar ciftci-seracilara dönersek, ben onlari yanliz birakildigini ve bunun da bir takim ARACI cevrelerin ic piyasaya yönelik fiyatlandirma bireysel cikarlariyla cakistigini düsünüyorum. yani üretici az, aracilar haksiz kazanc sagliyor..bundan hem ic tüketici hem de ihracat magdur ediliyor. bunlari haksiz bir suclama olarak degerlendirebilirsiniz. bu sebeble yazilarimda acik mail adresimi genelde yazarim. veya redaksiyondan da alabilirsiniz. diger hammaddeler konusunda da sizlerden farkli düsünmekteyim.
temel tursun
04-02-2018 15:38:00
sayin baskan kizmayin ama, önemli bir ihrac kolunu unutmussunuz; turizm, yani doga ve iklime odakli hizmet ihraci. turizmin ihracat mi, degil mi si tartisilabilir. dogayi fazla tahrif etmeden, veya üzerine tesisler kurarak, havayi, su yu vs. kullanmaya acmak ve bunu sürdürülebilir hale getirip gelecek nesillere de aktarabilmek büyük bir meziyettir. turizme bagli her türlü hizmet ve sektörlerin istihdamida bu ihracat hesaplamasi icinde yer almalidir. ve bu anlamda da antalyanin ihracat rakamlari, sizin hedefiniz olarak sundugunuz 2 mily. dolari coktan asmistir.benim üzüldügüm, burnumuzun dibindeki yunanistan ve yüzlerce adasina bir türlü yapilamayan yiyecek, icecek ihracati. nüfusunun bir kac misli turizm alan yunanistana turizm mevsimlerinde sebze meyve icecek genelde orta avrupadan ve ucakla ithal edilmekte.bölgeye yeni tasinan ve yunanistan ekonomisini de bilen biri olarak, bu konuda ciftcilerle de yaklasik 3 yildir yaptigim sohbetler de de cok kez dile getirdim.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
SON HABER YORUMLARI
YUKARI