Bugun...
Reklam
Reklam


Doğalgazda kesinti olmayacak
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Belek’te düzenlenen 8’inci Enerji Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, “Türkiye bu kış doğalgaz kesintisi yaşamayacak” ifadelerini kullandı.

facebook-paylas
Tarih: 12-10-2017 15:04
Doğalgazda kesinti olmayacak
+ -
Reklam

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, bu yıl sonu itibariyle 290 milyon metreküplük doğalgaz kapasitesine ulaşacaklarını belirterek, "Kış aylarında havanın soğuk geçtiği dönemlerde, ısınmak için tüketimi çok artırdığı ve aynı zamanda sanayi üretiminin arttığı en pik zamanda 250 milyon metreküpü bulduğumuzda farklı kısıntılara gidiyorduk. Genelde de sanayide kesintiler başlıyordu. Bu kış büyük bir sıkıntı yaşamazsak hiçbir kesintiye gitmeyecek ilk kışımız bu altyapı ile gerçekleşmiş olacak" dedi.  8’inci Türkiye Enerji Zirvesi, Antalya’nın Belek Turizm Merkezi’ndeki bir otelde gerçekleştirildi. Zirveye, Bakan Albayrak’ın yanı sıra Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, AK Parti Antalya İl Başkanı Rıza Sümer, enerji ve akaryakıt sektörünün üst düzey temsilcileri katıldı.

DÜNYA REKORU

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı himayesinde ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) desteğiyle gerçekleşen zirvede moderatörlerin sorularını yanıtlayan Albayrak, "Yeni dönemde yenilebilir teknolojilerin Türkiye’deki üretim artışı değil, maliyetlerinde düşme çerçevesinde yeni bir modele geçmeye çalıştıklarını belirtti. Bakan Berat Albayrak, "Bu modelin Türkiye’ye katkısının bulunduğu noktalardan bir tanesi de maliyetlerin düşmesiydi. Eski modeldeki yerlilik oranıyla güneşte 19.5 cent ne kadara düştü? 6.99 müthiş bir oran. Rüzgarda 10 cent civarı olan maliyetler, bir dünya rekoru rakamla 3.48’e düştü. Filli olarak alım garantisi yok, böyle bir rakama çıktı. Piyasa fiyatlarının altında. Biz alım garantisi vermeden ihale neticelenmiş oldu. Önümüzdeki dönemi böyle ifade edebiliriz" diye konuştu.

RİSK MİNİMUMA İNMELİ
Elektrik üretim kaynaklarında yerlilik projeksiyonunuz nedir? şeklindeki soruya Bakan Albayrak, "Sektördeki paydaşların sıkça kafa yorduğu noktalardan biri olduğunu düşünüyorum. Genel siyasi bir söylem mi, yoksa altı dolu mu? Bununla ilgili ciddi bir alt çalışma var. Mevcut yüklü kurulu kapasitemiz önümüzdeki dönemde hangi metodlarla bu misli yerli kaynakların ağırlığını, ithale bağlı kaynakların ağırlığını düşünerek bir profil oluşturmak amacıyla yola çıktık. Türkiye çok zor ve sıkıntılı bir coğrafyada yaşıyor, buna rağmen 15 yıllık bir başarı hikayesi varsa siyasi ve ekonomik olarak Türkiye bir çok açısından bir üst lige çıkmak için büyümeye devam ediyorsa, dışa bağımlılık açısından yaşanabilecek potansiyel krizlere karşı da enerji anlamında da bağımlılığını risklerini, çeşitlendirebilme adına minimuma indirecek stratejiler izlemelidir. Bunun sac ayaklarından biri yerlilikte. 30-40’lı civarı seyrediyordu, Türkiye’nin elektrik enerjisindeki yerli ekonomi. Geçtiğimiz yıl yüzde 49’u bulduk. Bu sene toplam üretimimizdeki rakam artacak, her ne kadar bu sene, özellikle barajlarımızdaki su seviyesinin geçen yılın yarısının altında gerçekleşmesine rağmen ama toplam üretimde geçen yılı geçmiş olacağız. Yerli üretimle elektrik artmaya devam edecek. 2011’den sonra en büyük artışı yakalayacağız, yüzde 6-7-8’lere doğru gidiyoruz. Yıllık elektrik tüketimindeki artıştaki rakamda bu sene tarihi rekor kırdık. 47 bin, 48 bin poundlara yaklaştık. Ciddi rakamlar bunlar" dedi.

NÜKLER REAKTÖR 2023’TE
2023 yılında ilk reaktörün nükleer anlamda devreye gireceğini öngördüklerini anlatan Bakan Berat Albayrak, "Bu oranları o süreçte yaklaşık yakalamayı öngörüyoruz. Hem büyüyen talebi karşılayacak bir portföy, hem de yerlilik oranının daha da artacağı bir portföy. İthal kaynaklı portföyün de yerliye dönmesi içinde farklı teşvik ve cazip mekanizmalar üzerinde çalışıyoruz" diye konuştu.

ÖNCELİK YERLİ KAYNAK OLMALI
Yerli kömür alım şartları noktasında açıklamalarda bulunan Bakan Berat Albayrak, "3’te 2’lik yerli portföyün içinde yerli kömür olduğu içinde kömürden bahsettik. Türkiye’deki toplam üretilen elektriğin içerisindeki kömürün payında çok büyük bir artış öngörmüyoruz. Şöyle bir algı oluştu, şunu netleştirelim. Toplam Türkiye’de belirli bir miktar kömürden elektrik enerjisi üretiliyor. Yüzde 30’lar. Bu bakan geldi, yüzde 90 kömür yapacak. Böyle bir şey yok. Bunun altını çiziyorum. Biz bu kömür portföyü içinde bunun yaklaşık yüzde 17’si yerli kömür, bundan biraz fazla oranın ithal kömür yüzde 30’lar civarında bir kömür portföyümüz var. Ama bizim öncelikli hedefimiz yine yerli kaynakların önceliklendirilmesi. İthalata para ödüyorum ben. O zaman benim yerli kömürüm varsa, bunu öncelikleyeceğim. Yılda 30-40 milyon ton kömür ithal ediyorum. Bunun sanayiye, fabrikalara, üretime etkisi var. Bunun yerli kömürle üretim santrallerdeki tüketime etkisi var. Bu oranı arttırmak. Bunu yerli kaynak ve yerli sahalarla sağlayacağız" ifadelerine yer verdi.

350 MİLYAR DOLARLIK KÖMÜR REZERVİ VAR
Son 10 yılda 8 milyar tondan daha fazla kömür rezervini Türkiye rezervine kattıklarını kaydeden Bakan Berat Albayrak, "Son 1 yılda 1.4 milyar ton yeni kömür rezervleri keşfettik. 15.9’dan 17.3 milyar tona çıktı son 1 yılda. Ciddi bir arama yaptık. Potansiyel rezervlerimiz artıyor Sadece hacim değil kömürümüzün kalitesi de artıyor. Bu toplam kömür rezervi noktasında piyasa fiyatları dalgalanıyorsa da ortalama 15-20 dolardan hesaplasanız 300-350 milyar dolarlık değerden bahsediyoruz. Türkiye’nin 350 milyar dolarlık rezervi var. Biz buna dokunmayalım, ithal edelim. Bundan kesinlikle faydalanmamız lazım. Ekonomide daha fazla katma değer üretmesi için ortaya koymamız lazım. En son teknoloji, en çevreci kriterlerle, dünyadaki metotların en doğrusuyla devreye almamız lazım" dedi.

KESİNTİ OLMAYACAK
Bakan Berat Albayrak, doğalgazın enerji portföyünde yadsınamaz bir gerçek olduğunu belirterek, doğalgazdan vazgeçilmeyeceğini söyledi. 40 küsur milyon vatandaşın doğalgazdan faydalandığını dile getiren Albayrak, şöyle devam etti: 
"Bu yıl 100'den fazla ilçeye, önümüzdeki 2 yıl içinde de 200-250 ilçeye doğalgaz gidecek. Kalan 3 ile de gelecek yıl doğalgazı getirerek 81 ilin tamamına, nüfus olarak 50 milyon vatandaş doğalgazı kullanacak. Gaz özelinde baktığımızda ciddi bir talep var. Bunun risk oluşturmaması farklı stratejik adımlarla ilgilidir. Kaynak çeşitliliğini dayalı hızlı mesafeler ortaya çıktı. Boru gazının ötesinde hızlı yol almamız lazım. 2015 yılı sonu itibariyle 34 milyon metreküp günlük gazlaştırma kapasitesi olan altyapımızı, bu yıl sonu itibariyle 117 milyon metreküpe çıkarıyoruz. Bu yıl sonu itibariyle bu kışa yaklaşık 290 milyon metreküplük doğalgaz kapasitesine ulaşıyoruz. Bu da kış aylarında havanın soğuk geçtiği dönemlerde, ısınmak için tüketimi çok artırdığı ve aynı zamanda sanayi üretiminin arttığı en pik zamanda 250 milyon metreküpü bulduğumuzda farklı kısıntılara gidiyorduk. Genelde de sanayide kesintiler başlıyordu. Bu kış büyük bir sıkıntı yaşamazsak hiçbir kesintiye gitmeyecek ilk kışımız bu altyapı ile gerçekleşmiş olacak. Hedef 400 milyon metreküplere ulaşmak." 


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
SON HABER YORUMLARI
YUKARI