Bugun...
Reklam
Reklam


ANTBİRLİK’in desteklediği çiftçi pamuğa yöneldi
ANTBİRKLİK Genel Müdürü Hasan Yıldız, 2018 yılında bir önceki yıla oranla pamuk üretiminin yüzde 10 arttığına dikkat çekerek, bunda en önemli payın devletin ve ANTBİRLİK’in çiftçiye sağladığı yatırım desteği olduğunu söyledi

facebook-paylas
Tarih: 15-05-2018 16:08
ANTBİRLİK’in desteklediği  çiftçi pamuğa yöneldi
+ -
Reklam

Antalya Pamuk ve Narenciye Tarım Satış Kooperatifleri (ANTBİRKLİK) Genel Müdürü Hasan Yıldız, Antalya’da tarımın önemli merkezlerinden Aksu’da pamuk arazilerini gezerek 2018 yılı pamuk üretimini değerlendirdi.

YÜZDE 10 ARTIŞ

Antalya’da bir önceki yıla oranla pamuk üretiminde yüzde 10 artış olduğunu kaydeden Yıldız, “Bölgemizde bu yıl pamuk ekimi 55 bin dekar ile 60 bir dekar arasında yapıldı. Tarım İlçe Müdürlükleri tarafından kayıt altına alınan Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kayıtlarına göre bu yıl yüzde 10 artış var. Bu yıl ANTBİRLİK olarak pamuk ekili arazilerimizden 25 bin ile 27 bin ton kütlü pamuk alımı bekliyoruz. Devletimizin pamuk üreticisine verdiği teşvikler üretimi arttırdı. ANTBİRLİK’in maddi manevi desteği bu artışta önemli bir faktör oldu. Pamuk bölgemiz ve aynı zaman da ülkemiz için stratejik bir öneme sahip” dedi. 

ÇİFTÇİMİZ CİDDİ PARA KAZANIYOR 
Pamuğun önemini bildiklerini ve buna göre yatırım yaptıklarını kaydeden Yıldız, “Doğru yönlendirme sonucunda çiftçimiz iki yıldır pamuk üretiminden ciddi para kazanıyor. Bu gelecek için umut veriyor. Uzun yıllardır ilk defa Antalyalı çiftçiye 2017 yılında yatırdıkları pamuk için kilo başına 45 kuruş kar payı verdik. Bu da pamuk üreticisi için müthiş bir motivasyon oldu.

HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERİYORUZ

“Pamuk üretimini artırmak için elimizden geleni yapacağız.” diyen Yıldız, “Ekim öncesi ve ekim sonrası her türlü maddi manevi desteğimizi çiftçimize veriyoruz. ANTBİRLİK olarak önümüzdeki yıllarda hedefimiz pamuk üretimine yeniden ivme kazandırmak ve ekim alanlarını arttırmak olacak. Bu konuda bakanlıklarımız ile de ortak çalışmalarımız başladı. Önce çiftçimiz kazanacak daha sonra bir kazanacağız” açıklamasında bulundu. Pamuk tarlalarında pamukları yerinde inceleyen Yıldız, çiftçiden her konuda kendilerine danışmalarını istedi.


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
SON HABER YORUMLARI
YUKARI